Bruce Willis mohon shitjen e të drejtave për përdorimin e fytyrës së tij nëpër filma

2 Tetor, 2022 - 6:05 pm

Agjenti i Bruce Willis ka mohuar raportimet se ylli i filmit ka shitur të drejtat për fytyrën e tij.

Javën e kaluar, u raportua gjerësisht se Willis, në marrëveshjen e parë të këtij lloji, ia kishte shitur “të drejtat e fytyrës së tij” një kompanie të quajtur Deepcake, përcjell KultPlus.

Megjithatë, një zëdhënës i aktorit i tha BBC-së se ai nuk kishte “asnjë partneritet apo marrëveshje” me kompaninë.

Dhe një përfaqësues i Deepcake tha se vetëm Willis kishte të drejtat për fytyrën e tij.

Willis njoftoi tërheqjen e tij nga aktrimi në mars pasi u diagnostikua me afazi, një çrregullim që ndikon në të folur.

Deepfakes përdorin inteligjencën artificiale (AI) dhe teknologjinë e të mësuarit të makinerive për të krijuar video realiste – shpesh të të famshëmve ose politikanëve. Për aktorët që nuk mund të aktrojnë më, teknologjia ka potencialin të ndryshojë lojën.

Më 27 shtator, Daily Mail raportoi se një marrëveshje ishte arritur midis Willis dhe Deepcake.

“Dy herë fituesi i Emmy-t Bruce Willis mund të shfaqet ende në filma pasi ka shitur të drejtat e tij të imazhit për Deepcake”, thuhet në tregim.

Por nuk duket se është kështu.

Ajo që është e vërtetë është se një “deepfake” e Bruce Willis u përdor për të krijuar një reklamë për Megafon, një kompani ruse e telekomunikacionit, vitin e kaluar. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme