Buster Keaton, përvjetori i lindjes së komedianit amerikan

4 Tetor, 2021 - 1:00 pm

Komediani që mori nofkën “Fytyra e madhe prej guri” (“Great Stone Face”), në ‘ekranin e heshtur’, ishte mjaft i njohur për shprehjet e tij mbresëlënëse dhe komedinë e tij imagjinatave, transmeton KultPlus.

Joseph Frank Keaton, i njohur me emrin e tij të skenës Buster Keaton, ka lindur më 4 tetor 1895, Piqua, Kansas, SHBA dhe vdiq më 1 shkurt 1966, Ëoodland Hills, California.

Ai ishte një aktor amerikan, komedian, regjisor filmi, producent, skenarist dhe interpretuesmjaft i dashur për publikun. Ai është më i njohur për filmat e tij të heshtur, në të cilët marka e tij tregtare ishte komedia fizike me një shprehje stoike të vazhdueshme, e cila i dha atij pseudonimin “Fytyra e madhe prej guri”.

Më 23 korrik 1926, një nga aktorët më të famshëm në botë qëndroi nervoz pranë një lumi në zonën rurale të Oregonit, gati për të xhiruar një skenë që do të ndryshonte rrjedhën e karrierës së tij si komedian. Puna e palodhshme e gjeniut të komedisë, 30-vjeçari, Buster Keaton, e kishin vënë atë tashmë pranë legjendave si Charlie Chaplin dhe Harold Lloyd. Qëllimi i tij ishte të xhironte skenën kryesore në ‘The General’, një film komedi-romancë-aksion i bazuar në një ngjaje të vërtetë nga Lufta Civile.

Kah fundi i jetës së tij, ai kishte më shumë punë sesa mund të përballonte, duke u shfaqur në gjithçka nga ‘It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World’ (1963), ‘Beach Blanket Bingo’(1965), ‘A Funny Thing Happened on the Way to the Forum’ (1966) që ishte edhe filmi i tij i fundit.

‘It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World’ i publikuar në vitin 1963, shfaq një kast të yjeve të aktorëve komikë të drejtuar nga Stanley Kramer, i cili ishte i njohur kryesisht për dramat e tij që trajtonin tema të diskutueshme.

Në 1959 ai u nderua me çmimin  ‘Academy Aëard’. Katër muaj para vdekjes së tij, ai mori një ovacion pesë-minutësh-më i gjati i regjistruar ndonjëherë në ‘Festivalin e Filmit në Venecia’. Autobiografia e tij, ‘My Wonderful World of Slapstick’, (e shkruar me Charles Samuels), u botua në 1960.

Keaton vdiq nga kanceri në mushkëri më 1 shkurt 1966, në moshën 70 vjeç, në Ëoodland Hills, California. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme