Chloé Zhao, gruaja e parë aziatike që shpallet fituese e Globit të Artë

1 Mars, 2021 - 9:28 am

‘Nomadland’, drama e regjisores Chloé Zhao, fitoi Globin e Artë për regjinë më të mirë, duke e bërë atë gruan e parë aziatike që fitoi atë çmim, përcjell KultPlus.

Duke marrë këtë çmim, Zhao gjithashtu u bë gruaja e parë që u emërua regjisorja më e mirë që kur Barbra Streisand fitoi për “Yentl” gati 40 vjet më parë. Ishte hera e parë në historinë e Golden Globes që tre gra ishin nominuar në këtë kategori.

Më herët gjatë natës, Zhao ishte nominuar gjithashtu në kategorinë e skenarit më të mirë ”. (Aaron Sorkin fitoi për “Gjyqi i Çikagos 7.”) “Nomadland” është gjithashtu për filmin më të mirë Golden Globe në kategorinë e dramës, dhe ylli i tij, Frances McDormand, është për një trofe aktrimi. /nytime/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme