DiCaprio e quan filmin “Don’t Look Up” një dhuratë unike për luftën ndaj ndryshimeve klimatike

8 Dhjetor, 2021 - 9:45 pm

Aktori hollivudian Leonardo DiCaprio e quan dhuratë filmin e tij të ri, “Don’t Look Up”, jo sepse ai filloi të punojë me një kast që përfshin Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Meryl Streep, Timothee Chalamet dhe Jonah Hill, por sepse filmi kap rreziqet e ndryshimeve klimatike.

“Unë mendoj se ne të gjithë e kemi parë këtë si një dhuratë jashtëzakonisht unike”, tha DiCaprio, një nga aktivistët më të zëshëm të Hollivudit për mjedisin.

“Ne donim të merrnim mesazhin atje për krizën klimatike dhe Adam me të vërtetë e goditi kodin, duke krijuar këtë narrativë”, tha ai.

I publikuar në kinematë amerikane të premten dhe në Netflix, më 24 dhjetor, “Don’t Look Up” hedh një vështrim satirik se si media dhe politikanët i trajtojnë çështjet klimatike. Komploti sheh dy astronomë të ulët (të luajtur nga DiCaprio dhe Lawrence) duke u përpjekur të paralajmërojnë botën që duket se nuk i intereson një kometë e madhe që do të shkatërrojë Tokën brenda gjashtë muajsh, shkruan Reuters, përcjell Klankosova.tv

DiCaprio tha se ai do të kërkonte të bënte një film për krizën klimatike për një kohë, por gjetja e qasjes së duhur kishte rezultuar e vështirë, deri më tani.

DiCaprio tha se ai ishte tërhequr nga filmi sepse donte të mbështeste shkencëtarët.

“Doja t’u jepja kapelën time njerëzve që ia kushtojnë jetën kësaj çështjeje, të cilët e dinë se për çfarë po flasin dhe përpiqem t’u jap atyre pak zë”, tha ai./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme