Dinozaurët rikthehen në finalen e ‘Jurassic World’

28 Maj, 2022 - 4:10 pm

Kasti i ri dhe i vjetër rikthehen për më shumë fatkeqësi të dinosaurëve në “Jurassic World Dominion”, në një dalje përfundimtare që përfundon trilogjinë e dytë të filmave në ekskluzivitetin popullor, transmeton KultPlus.

Filmi zhvillohet katër vjet pas shkatërrimit të ishullit të largët të Isla Nubar dhe dinosaurët enden në të gjithë botën, duke jetuar dhe gjuajtur mes njerëzve.

Aktorët e “Jurassic Park” Laura Dern dhe Sam Neill përsërisin rolet e tyre si paleobotaniste Dr. Ellie Sattler, tani një shkencëtare e tokës dhe ndryshimeve klimatike, dhe paleontologu Dr Alan Grant, duke u ribashkuar me shokun e tyre të filmit të vitit 1993 Jeff Goldblum, i cili luan matematikanin Dr Ian Malcolm. .

Filmi i sheh ata të bashkojnë forcat me sjelljen e kafshëve të Chris Pratt, Owen Grady dhe aktivisten e Bryce Dallas Howard, Claire Dearing, të cilët kanë drejtuar trilogjinë më të fundit të filmave “Jurassic World”.

“Të dy (Dern dhe Neill janë) miq të mrekullueshëm… dhe ndryshuan jetën time për shkak të njohjes së tyre për gjithë këto 30 vjet… Ne ishim në një film që tërhoqi vëmendjen e njerëzve dhe argëtoi njerëzit,” Goldblum, i cili u shfaq në “Jurassic World: Fallen Kingdom” i 2018-ës i tha Reuters në një ngjarje shtypi në Londër për filmin të premten.

“Dhe tani, për herë të parë, duke u ribashkuar në ekran dhe duke marrë një shans për të punuar së bashku në këto rrethana interesante me këtë kast të ri… çfarë një paradë dhe një sallatë kalliri me shokët e skuadrës me fat për mua.”

Filmi, i cili fillon shfaqjen e tij globale në kinema më 1 qershor, përmban shumë efekte vizuale mahnitëse që tregojnë dinozaurët që jetojnë përkrah njerëzve. Së shpejti, shfaqen kërcënime.

“Ajo për të cilën jam shumë mirënjohëse dhe pse u ndjeva i privilegjuar të kthehesha si Dr Ellie Sattler është se ka një mesazh mjedisor të rrënjosur thellë, siç ka e gjithë ekskluziviteti, sepse në fund të fundit ka të bëjë me lakminë e korporatave dhe zhdukjen e mëparshme,” tha Dern.

Howard, personazhi i të cilit ishte ish-menaxher i operacioneve në parkun tashmë të mbyllur të dinosaurëve në filmin e parë “Jurassic World”, tha se mbyllja e trilogjisë e cila filloi në 2015 ishte emocionale.

“Kam qarë shumë,” tha ajo.

“Ishin disa nga aktorët në fluturimin tim për në shtëpi, dhe ata u dërguan mesazh të gjithëve duke thënë: “Bryce qau gjithë 10 orët në shtëpi”. Unë jam si, ‘Unë e di’.”./ Kultplus.com

Të ngjajshme