займ на карту онлайн потребительский кредит

Dokumentari i ri për Michael Jackson me deklarata shokuese

Janar 21, 2019 - 11:00 am


Një dokumentar i ri i quajtur “Finding Neverland” po hedh dritë mbi anën e errët të mbretit të popit, Michael Jackson. Në dokumentar, dy meshkuj flasin hapur dhe deklarojnë se këngëtari ka akuzuar seksualisht me ta kur ishin fëmijë të mitur. Sipas tyre, kjo marrëdhënie ka vazhduar për vite me radhë. Tashmë në të 30-at, ata të dy rrëfejnë se Jackson kishte krijuar raport miqësie me familjet e tyre për mbuluar akuzat.

Njëri prej tyre është Wade Robson, një koreograf dhe balerin 36 vjeçar nga Australia. Robson filloi të performojë si kërcimtar që në moshën 5 vjeçare. Emri i tij u lakua edhe gjatë periudhës së ndarjes së Justin Timberlake dhe Britney Spears. Sipas zërave, balerini ishte shkaku i ndarjes dhe arsyeja pse Timberlake shkroi këngën “Cry me a River”.

Robson ka rrëfyer versionin e tij të historisë për dokumentarin. Ai shokoi me deklaratat që Michael Jackson ka abuzuar me të që kur ishte 7 vjeç, në Fermën Neverland ku këngëtari jetoi nga viti 1988 deri në 2003. Robson u shpreh se abuzimi vazhdoi për 7 vite me radhë, dhe që ai nuk ishte i vetmi. Sipas tij, dy firma të Jackson përdoreshin për të joshur fëmijët. Avokati i tij, Vince Finaldi tha se “të ftuarit” silleshin në fermë me limuzina, u bliheshin bileta avioni dhe kishin ushqim dhe fjetje të paguara.

“Neverland nuk ishte asgjë veçse një kurth i mirëorganizuar,” shtoi ai.

Në vitin 2005, kur akuzat e para ndaj Jackson për përdhunim dolën në dritë, Robson i mohoi ato. Megjithatë tani ai ka marrë vendimin për t’i hedhur firmat në gjyq. Wade Robson tha se Michal Jackson drejtonte operacionin e abuzimit të fëmijëve më të sofistikuar në botë.

Premiera e dokumentarit është në Festivalin e Filmit Sundance këtë muaj./Opinion.al/KultPlus.com

Të ngjajshme