“Duke kërkuar Venerën” shpërblehet në Festivalin e Filmit në Sarajevë

19 Gusht, 2021 - 10:16 pm

Festivali i Filmit të Sarajevës është duke shkuar drejt mbylljes së këtij edicioni, dhe suksesi i filmave shqiptarë ishte jashtëzakonisht i lartë dhe padyshim i pashmangshëm në këtë festival, shkruan KultPlus.

Çmimi për promovimin e barazisë gjinore shkoi për Norika Sefa për filmin artistik të metrazhit të gjatë “Duke kërkuar Venerën”.

Nga një takim i çuditshëm, në film, Venera e ndrojtur nis të vë në dyshim familjen e saj patriarkale dhe të ndjekë Dorinën mendje-hapur, qëndrimi i fortë i së cilës nxit kureshtjen e Venerës për të eksploruar më shumë. Derisa Venera persiatet për kuptimin e jetës, filmi gradualisht shpreh nje sens absurd të jetës, me njerëz qe fshehin një botë me emocione – nga poshtërimi, faji e zhgënjimi. “Unë kurrë nuk i kam parë prindërit e mi të puthen” – thotë Venera.

Në rolet kryesore në film janë Kosovare Krasniqi, Rozafa Çelaj, Erjona Kakeli, Basri Lushtaku, Bleon Makolli, Fatushe Nushi, Tristan Halilaj.

“Në kërkim të Venerës” me producent Besnik Krapin, është bashkëprodhim në mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, i prodhuar nga Circle Pruduction me bashkëproducent Igor Popovski dhe Gazmend Nela. Filmi gjithashtu është mbështetur edhe nga Komuna e Kaçanikut dhe Komuna e Prishtinës. 

Ndërkohë, në këtë edicion kanë marrë edhe çmimin e aktores më të mirë, tri aktoret e filmit “Luaneshat e Kodrës”, ku çmimin “Zemra e Sarajevës”, e kanë marë aktoret Flaka Haliti, Era Balaj dhe Uratë Shabani.

Kurse filmi i metrazhit të shkurtë “Pa vend”, me regji të Samir Karahodës është shpërblyer me çmim special në këtë festival, çmim që i është ndarë nga juria profesionale./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme