Edicioni i 12-të i orës letrare ‘Pavarësia’ mbahet më 16 shkurt, ndahen edhe çmimet vjetore

14 Shkurt, 2022 - 10:58 am

Unioni i shkrimtarëve dhe i kritikëve shqiptarë organizion edicionin e 12-të të Orës letrare “Pavarësia” në Prishtinë, me ç’rast do të bëhet edhe ndarja e çmimeve vjetore më 16 shkurt 2022 në ora 14:00 në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani”, shkruan KultPlus.

Unioni i Shkrimtarëve për të dymbëdhjetën herë me radhë e organizon orën letrare Pavarësia dhe ndarjën e çmimeve vjetore për veprën më të mirë si dhe të personalitetëve që kontribuan në fushën e kulturës.

Në këtë ngjarje kulturore janë të ftuar poetë/e shkrimtarë/re nga: Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Lugina e Preshevës dhe nga diaspora.

Krijuesit janë bartësit e tërë peshës kombëtare, të cilët permes vargjeve i kanë shprehur sentimentet e tyre politike kundër çdo okupatori dhe çdo padrejtësie qoftë nga sistemi , qoftë nga klanet e ndryshme të sistemit. Krijuesit janë pjesa më e zgjuar e vetëdijes kombëtare.

Krijuesit gjithnjë ishin në shënjestër të sunduesve. Krijuesit janë predikues të së ardhmës së fatit të popullit dhe udhërrefues të lirisë. /KultPlus.com

Të ngjajshme