‘Ferdonija’ shtangë audiencën mitrovicase

26 Korrik, 2019 - 12:00 pm

 Mbrëmë në hapësirat e 7 Arte u shfaqë filmi dokumentar “Ferdonija” në kuadër të Green Fest 9.

 Ishin të pamjaftueshme ulëset e parapara për audiencën në natën e tretë të kinemasë së hapur, ku i pranishëm ishte edhe autori i filmit Gazmend Bajri.

“Ferdonija” ndjek historinë e gruas nga Gjakova me të njëjtin emër, e cila gjatë luftës ka humbur të gjithë pjestarët e familjes dhe tashmë pas një dekade ende nuk ka asnjë lajm për ta dhe për rrethanat e zhdukjes apo vrasjes së tyre. I xhiruar përgjatë dy viteve, ky dokumentar rrëfen vuajtjet shpirtërore, sfidat e përditshme, stigmën dhe trysninë sociale që kjo grua përjeton, si dhe përpiqet të hedhë dritë mbi pasojat që historia ka lënë tek të mbijetuarit e saj.

 Sipas autorit ky film iu ka dedikuar paqes dhe se këshilloi që të dokumentohen sa më shumë rrëfime nga e kaluara jonë e hidhur.

Ky është edicioni i njëmbëdhjetë i kinemasë së hapur verore në Mitrovicë, ndërkaq organizatorët kanë paraparë që filma të tjerë të prodhuar në Kosovë të shfaqen gjatë këtij viti. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme