Festivali i Filmit në Kanë do të fillojë me shfaqjen e filmit për zombitë ‘Z (Comme Z)’

16 Prill, 2022 - 6:15 pm

Festivali i Filmit në Kanë do të hapet në 75-vjetorin e tij muajin e ardhshëm me shfaqjen e një filmi për zombitë, “Z (Comme Z)” nga Michel Hazanavicius, regjisor i filmit fitues të çmimeve “The Artist”, transmeton KultPlus.

“Është një komedi me zombie që ngjall pasionin për kinemanë,” tha drejtori i festivalit Thierry Fremaux në një konferencë shtypi të enjten, duke kujtuar se ngjarja e vitit 2019 kishte nisur me një film nga Jim Jarmusch me të njëjtën temë.

Festivali do të zgjasë nga 17-28 maj dhe do të shfaqë aktorë të rëndë duke përfshirë vazhdimin e Tom Cruise “Top Gun” dhe një biografi të Elvis nga Baz Luhrmann me Austin Butler dhe Tom Hanks.

Organizatorët kanë thënë se konkursi do të përfshijë “Armageddon Time” të James Grey, një dramë me Anne Hathaway, Jeremy Strong dhe Anthony Hopkins dhe një shfaqje të “Three Thousand Years of Longing” nga George Miller, me një aktor që përfshin Idris Elba dhe Tilda Swinton.

Festivali, i cili njoftoi në mars se do të ndalonte delegacionet zyrtare ruse nga eventi nëse nuk përfundon konflikti në Ukrainë, do të shfaqë “Gruaja e Tchaikovskit” nga regjisori rus në mërgim Kirill Serebrennikov, i cili ka folur hapur për luftën.

Në kategorinë e projekteve për herë të parë, festivali do të shfaqë një film debutues nga Maksim Nakonechnyi, i xhiruar së fundmi në Ukrainë. E titulluar “Butterfly Vision”, ajo gjurmon historinë e një gruaje të re ukrainase që kthehet në vendin e saj pasi u kap dhe u lirua në një shkëmbim të burgosurish./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme