Filmi i Enrico Carusos rikthehet pas 100 vitesh me zë dhe fotografi

2 Gusht, 2021 - 1:43 pm

Për herë të parë, legjendari Enrico Caruso shfaqet në film me zë dhe imazhe.

Njëqind vjet pas vdekjes së tij, imazhet e tenorit të madh napolitan janë ribashkuar me zërin e tij nga Cineteca di Bologna në një restaurim të filmit të vitit 1918 “Kushëriri im” – filmi i cili fillimisht ishte pa zë, transmeton KultPlus.

Për adhuruesit e filmit dhe fansat e Carusos po shihet si një projekt i jashtëzakonshëm.

Giuliana Muscio, profesoreshë në Universitetin degli Studi di Padova beson se rikthimi i këtij filmi është një moment historik.

“Ne zbuluam se filmi ekzistonte dhe duket se shumë nga studiuesit dhe dashamirët e Carusos nuk ishin në dijeni të faktit se ai kishte qenë aktor në një film fiktiv, i cili quhet” Kushëriri im “.”

Në film ne mund të shohim dhe dëgjojmë Enrico Caruso të këndojë arien e famshme Vesti la giubba – e njohur më mirë si Ridi, pagliaccio, nga Pagliacci e Ruggero Leoncavallo.

Musccio thotë: “Ishte e mundur të sinkronizohej dhe është një përvojë e mrekullueshme sepse në të vërtetë mund ta shihni Caruson duke kënduar këtë vepër, e cila, siç e dini, ishte rekordi i parë që shiti 1 milion kopje ndonjëherë në botë.

“Caruso është ylli i parë i medias, ai ishte shumë i popullarizuar në atë kohë. Ai ishte në shtyp, në kronikat e lajmeve.”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme