Filmi “Parasite” triumfon në festivalin e Kanës

27 Maj, 2019 - 5:00 pm

Festivali i Kanës, u mbyll pas 11 ditëve duke shpallur produksionet me te mira kinematografike dhe aktoret me te mire.

Filmi “Parasite’; me regjisorin koreano jugor Bong Joon- Ho, që trajton ndasitë e klasave sociale rrëmbeu çmimin e madh “Plama e Arte”.

Surprizat nuk munguan ku Mati Diop u bë e para regjisore femër me ngjyrë që fiton një çmim në historinë 72-vjeçare të Kanës.

Ndër 11 filmat me të mirë me metrazh të shkurtër ishte dhe Shqipëria me filmin “The Van”, ndonëse çmimin e rrëmbeu” Monstruo Dios me regji te Agustina San Martin.

Me duar bosh u kthye Quentin Tarantino me filmin “Once Upon a Time in Hollywood” ndonëse mori shume kritika pozitive.

Festivali prestigjioz i filmit ne Kane trajtoi tema nga me te ndryshmet duke mos i shpëtuar dot as politikes. Produksionet preken nje sërë çështjesh duke përfshirë ndryshimet klimatike, fundamentalizmin, emigrimin dhe pabarazinë në rritje./vizionplus/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme