Filmi për dashurinë mes mbretit mysliman dhe mbretëreshës hindu, ngjallë protesta masive

25 Janar, 2018 - 9:25 am

Masat e sigurisë janë shtuar në disa shtete indiane përpara lansimit të një filmi të Bollywood-it, i cili ka shkaktuar tashmë protesta të dhunshme në shumë qytete indiane.

Shkollat janë mbyllur në një lagje në periferi të Delhit pas një sulmi në një autobus shkollor dhe kinematë në disa qytete thonë se nuk do të shfaqin filmin.

Protestuesit janë të zemëruar, sepse besojnë se Padmavaat përshkruan një romancë midis një mbretëreshe hinduiste dhe një mbreti mysliman.

Premiera e filmit u vonua për dy muaj për shkak të protestave.

Grupet e djathta hindu kanë djegur automjete dhe kanë sulmuar kinematë në disa shtete, duke kërkuar që filmi të mos lansohet, shkruan insajderi.

Të mërkurën, pamjet e turmave që sulmuan një autobus shkollash pranë kryeqytetit indian shkaktuan zemërim.

Cila është mosmarrëveshja?

Yjet e Bollywoodit Deepika Padukone dhe Ranveer Singh luajnë rolet kryesore.

Filmi tregon historinë e sulmit të perandorit të shekullit të 14-të, Alauddin Khilji mbi mbretërinë, pasi u mahnit nga bukuria e mbretëreshës, Padmavati, e cila i përkiste kastës hindu Rajput.

Grupet hindu dhe një organizatë e kastës Rajput pohojnë se filmi përfshin një skenë intime mes mbretit mysliman dhe mbretëreshës hindu.

Drejtori Sanjay Leela Bhansali ka thënë se filmi nuk ka fare një “sekuencë të tillë ëndrre”.

Por thashethemet për një skenë të tillë ishin të mjaftueshme për të inatosur grupet e krahut të djathtë hindu që kërkuan që filmi të ndalohej./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme