Filmi “Zgjoi” merr Yllin e Artë në “Cinedays” të Maqedonisë

22 Korrik, 2021 - 3:50 pm

Filmi artistik i metrazhit të gjatë “Zgjoi” me skenar dhe regji të Blerta Bashollit ka marr edhe një çmim në Shkup të Maqedonisë, shkruan KultPlus.

Filmi është shpallë si filmi më i mirë në “Cinedays” të Shkupit të Maqedonisë, ku edhe është shpërblyer me Yllin e Artë.

“Zgjoi” po konsiderohet si filmi më i suksesshëm i Kosovës, duke marr tre çmime përnjëherë në festivalin prestigjioz Sundance Film Festival, për tu vlerësuar shumë lart edhe nga kritika.

Filmi flet për jetën dhe sfidat e Fahrije Hotit, rol që vjen nga Yllka Gashi./ KultPlus.com

Photo by Alexander Bloom / ‘Courtesy of Sundance Institute.’

Të fundit

Të ngjajshme