‘Fundi i heshtjes’, shfaqet dokumentari në 20 vjetorin e protestave studentore

1 Tetor, 2017 - 1:33 pm

Sot bëhen 20 vjet nga mbajtja e protestave studentore që u organizuan nga Unioni i Pavarur i Studentëve i Universitetit të Prishtinës (UPSUP).

Kjo demonstratë që nisi në si lëvizje studentore llogaritet edhe si një ndër ngjarjet më të mëdha të historisë më të re të Kosovës.
Pas 1 tetorit protestat studentore morën përmasa gjithë popullore. Në Kosovë ndryshoi gjithçka. Politika paqësore pasive u zëvendësua me rezistencë aktive e më pas u shndërrua edhe në luftë të armatosur.

Për këtë ngjarje që sivjet mbushë 20 vjet produksioni “Anna” ka realizuar një dokumentar me titull “Fundi i heshtjes”.

Aty flasin protagonistët kryesorë të ngjarjes, organizatorët, mbështetësit e saj. Flasin edhe ata që e kundërshtuan organizimin e kësaj proteste. Në këtë dokumentar 50 minutash flasin edhe ata që rrezikuan jetën për të qenë pjesë e këtij organizimi.

Dokumentari që mban autorësinë e gazetarit Arsim Lani, shpalosë për herë të parë prapaskenat e kësaj ngjarje, sfidat, rreziqet por edhe këmbënguljen.
Kjo ngjarje nuk nis dhe përfundon vetëm me protestat e 1 Tetorit. Ato ishin pikënisje e zhvillimeve tjera që do ndodhin në Kosovë e që do kulmonin me lirinë e Kosovës.

Gjithçka që nga ideja për organizimin e protestës, mbajtjen e saj, protestat e mëvonshme, fillimi i luftës dhe deri të Liria e Kosovës janë të përmbledhura në dokumentarin “Fundi i heshtjes” që shfaqet në Kinema ABC në Prishtinë në orën 20:00 dhe transmetohet drejtpërdrejtë në RTK1./ KultPlus.com

Të ngjajshme