Gjykata i jep të drejtë Blerta Zeqirit, reagon Blerim Gjoci: Gjykatësja nuk e ka kuptuar lëndën

13 Nëntor, 2019 - 1:54 pm

Filmi “Kthimi” me regji të Blerta Zeqirit ishte mollë sherri në mes regjisores dhe Blerim Gjocit, i cili në atë kohë udhëhiqte Festivalin e Filmit të Shkurte “Nine Eleven”, shkruan KultPlus.

Gjithë kjo nisi pasi filmi filloi të shpërblehet në festivale, nga ku Gjoci pretendonte se autor i filmit duhej të njihej festivali, brenda të cilit ishte krijuar filmi, dhe poashtu pretendonte se edhe çmimet do të duhej ti takonin organizatorit. Gjoci kishte ngritur padi ndaj Blerta Zeqirit ku kërkonte nga ajo që ta njihte të drejtën e tyre të autorësisë dhe që e njëjta të paguante shpërblimet prej çmimeve të fituara nëpër festivale sikurse t’i kthente edhe çmimet.

Tash, shtatë vite pas vjen lajmi se kërkesëpadia nga “Nine Eleven”, është refuzuar si e pabazë.

Zeqiri ka reaguar dje duke u shprehur që drejtësia ka ardhur në vend. “Pas 7 vitesh, më në fund u arrit drejtësia, duke u refuzuar si e pabaze kërkesëpadia që “Nine Eleven” ka ngritur kundër meje lidhur me çmimet e filmit të shkurtër “Kthimi”.

Por, një reagim tjetër na vjen edhe nga Blerim Gjoci. Ai ka kritikuar regjisoren Zeqiri për një mori gjërash, përderisa vendimin e gjykatës e ka quajtur të padrejtë, sipas tij gjykatësja nuk e ka kuptuar lëndën dhe nuk ka nda drejtësi.

Më poshtë po ju sjellim reagimin e plotë të Gjocit:

Pershendetje miq,

Asnjehere nuk kam pas deshire qe problemet apo kontestet qe kam, me i ba mediale e publike.
Por per hir te vertetes kesaj radhe po e jap nje shpjegim dhe te jeni te bindur se pas kesaj me sdo te ju lodh me kesi tema;
Besoj se cdo person, me dy pal mend e din qe shperblimi per filmin me te mire i shkon producentit, per kete arsye ekzistojne shperblimet per secilen kategori veq e veq, per regjisor, montazher, kompozitor, fotografi etj, ndersa shperblimi per Filmi me I Mire i shkon atij qe i ka mbledh, menaxhu dhe pagu te gjith keto kategori me larte bashk.
Per pretendimet e rrejshme, e them me pergjegjesi te plot se asnjehere, as une, dhe askush nga festivali 911, nuk ja konteston as Blerta Zeqirit dhe askujt tjeter autoresine mbi funksionin qe ka ushtruar ne nje projekt filmik qofte ne festivalin tone apo diku tjeter. Dhe pretendimet per te perzier pronesine me autoresine jane diletante dhe qellimkqija, dhe ne kete rast perdoren per te hequr vemendjen nga e verteta.
Ne rastin e festivalit 911, secilit regjisor te angazhuar i eshte ofruar mundesia qe te hek dore nga honorari i saj/tij dhe ne do ti jepnim hise/pronesi ne film, pra bashkeproducent! Dhe 99% te regjisoreve atebote kan refuzuar duke preferuar honorarin e festivalit mbi pronesine. Ne e benim kete kerkese, sepse me ato pak te holla qe do kursenim mund te ndihmonim edhe nje film tjeter per tu krijuar!
Ne rastin e Blerta Zeqirit, qe eshte vetem regjisore ne kete projekt, pervec qe ka refuzu te heqe dore nga honorari qe te jete bashkepronare ne film, dhe perveq qe filmi eshte xhiruar mbi nje skenar ne pronesi timen, me kameren time, ndricimin tim, montuar ne zyren time, ne kompjuterin tim, paguar nga une secili shpenzim ne kete xhirim, ajo madje me fakturoi 50 Euro shtese, per dhomen e saj te fjetjes ku eshte xhiru nje skene e filmit!
Kjo gje me pat befasuar shume atehere, sepse Zeqiri e dinte mjaft mire se buxheti i festivalit na ishte harxhuar dhe ishim vonuar per te filluar xhirimin e ketij projekti, dhe une po e finansoja kete film me te holla nga xhepi im – nje prej arsyeve te voneses ishte sepse skenaristi refuzonte te bashkepunoj me Zeqirin sepse kjo kishte krijuar reputacion per mosmirenjohje, e vjedhje te ideve dhe autoresise!
Ishte ky filmi i trete qe une po ja finansoja Zeqirit, dhe me dolen fjalet e te gjith atyre qe me paralajmeronin per karakterin e saj.
Cka eshte edhe me interesant, filmi ka fituar edhe ne festivalin 911 edhe si “Filmi me i Mire” edhe si “Regjia me e Mire”; ne edicionin e vitit 2011 dhe Zeqiri mori shperblimin per “Regjine me te Mire” dhe nuk shfaqi asnje pretendim per shperblimin “Filmi me i Mire”, sepse ky shperblim gjithmone i takon producentit, ne kete rast festivalit, e kete e kishim te specifikuar edhe ne kontrate, te cilen Zeqiri vazhdon ta shkele edhe kur komenton per projektin, atehere e tash!
Pretendimet per te marre parate e shperblimit, qe nuk jane shume e madhe megjithate, por ne ishim festivali i vetem ne bote qe po finansonte filmin e shkurt dhe me ato para do te mund te finasonim nje film me shume vitin e ardhshem, pra keto pretendime te Zeqirit per te “marre” parate, dolen kur u fitua shperblimi ne Sundance. Dhe qe nga aty edhe ne dy festivale tjera radhazi, shuma ne te holla qe shkonte per Filmin me te Mire dhe Shperblimin e Publikut – zhdukej, por jo edhe certifikatat sepse ato nuk i interesonin aq shume Zeqirit. Pra filmi kishte fituar ne kater festivale nderkombetare, nga 35 sa kishim aplikuar me minimum 50 Euro kosto per aplikim dhe te gjitha te paguara nga xhepi im, por as per keto nuk di gje Zeqiri sepse nuk po dilnin nga xhepi saj!
Zeqiri madje e permend edhe cmimin Evropian, dhe eshte pikerisht faji dhe grykesia e Zeqirit pse filmi nuk mori pjese! Filmi ishte nominuar nga festivali i Sarajeves per kete cmim dhe Zeqiri kishte shfrytezuar rastin atje, derisa ne ne Prishtine po pergatisnim filmat e ri per edicionin e Shtatorit, dhe kishte plotesuar dokumentacionin si pronare e filmit, per te pervetesuar shperblimin. Ndersa organizatoret e cmimit Evropian kishin lexuar emrin e producentit ne titrat e filmit dhe te befasuar na kishin kontaktuar per te sqaruar kete problem. Ne, edhe me te befasuar ju kemi sqaruar kush eshte producenti/pronari i filmit. Cmimi Evropian kerkoi nga ne qe ne te kontaktojme festivalin e Sarajeves per te ndrequr dokumentacionin. Sarajeva nuk u pergjigj asnjehere ne emailin tone dhe Festivali Evropian vazhdoi rrugetimin pa ne.
Ndersa sa i perket gjykates, pas leximit te nje aryetimi te quditshem, per mendimin tim gjykatesja pervec qe nuk e ka kuptuar lenden, me shume ka dashur te na heqe qafe sesa te ndaj drejtesi. Nejse!
Nje pike ku pajtohem me Zeqirin eshte qe krijuesit te kene shume kujdes me ke bashkepunojne, sepse ne ne festivalin 911 pasi na ndodhi ky problem, na humbi deshira per te punuar! Sidomos me krijues filmi mosmirenjohes, qe behen kinse nuk i dijne as rregullat baze te krijuarit film. Shume me mire qe ky festival pushon!
Ndersa per fund po ju pyes, Cili shperblim duhet ti takoj producentit/pronarit te filmit?
Per Skenografi, ndoshta?
/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme