Historia e çmimeve Oskar, detaje interesante dhe gabime

25 Prill, 2021 - 8:27 pm

Që nga themelimi i çmimeve prestigjioze të Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave të Filmit në vitin 1929, çdo ceremoni ka pasur momentet, anekdotat dhe surprizat e veta të paharrueshme.

Fituesi më i ri i Oskarit është Shirley Temple në moshën pesë vjeç, i cili mori një çmim nderi për fëmijë në vitin 1934.

Laureati më i vjetër është Christopher Plummer, i cili fitoi një Oskar në vitin 2012 në moshën 82-vjeç në kategorinë e rolit më të mirë mashkullor në filmin “Beginners”.

Fituesi më i vjetër i çmimit si aktori më i mirë është Henry Fonda, i cili mori çmimin në vitin 1982 për “On Golden Pand”. Fonda atëherë ishte 76-vjeç.

Aktorja më e vjetër është Gloria Stewart, e cila fitoi Oskarin për filmin “Titanik” në 1987 në moshën 87-vjeç.

Lisa Minnelli është ndryshe nga aktorët e tjerë pasi ajo fitoi një Oskar – një çmim që prindërit e saj morën më herët. Minnelli mori çmimin si aktorja më e mirë në filmin “Cabaret” të vitit 1973. Nëna e saj, Judy Garde e famshme fitoi Oskarin e nderit në vitin 1939, dhe babai i saj Vincent Minnelli për regjisorin më të mirë në vitin 1958.

Ylli që fitoi më shumë Oskar është Catherine Hepburn – 1934, 1968, 1969 dhe 1982. Ajo u pasua nga aktori Daniel Day Lewis me tre Oskar.

Walt Disney Studio fitoi një rekord prej 26 çmime Oskar, katër prej të cilëve ishin çmime nderi.

Një nga ngjarjet e pakëndshme është dhënia e Oskarit në vitin 2017, kur filmi “La La Land” gabimisht u shpall filmi më i mirë.

Gabimi shpejt u korrigjua dhe çmimi iu dha fituesit të vërtetë, filmit “Moonlight”, por ekipi i muzikalit “La La Land” tashmë kishte dalë në skenë dhe kishte marrë urime. Gabimi ndodhi pasi prezantuesit iu dha zarfi i gabuar.

Oskarët jepen në 24 kategori, duke përfshirë filmin më të mirë, regji, aktori kryesor dhe aktorja kryesore, aktori më i mirë në rol dytësor dhe aktorja më e mirë, skenari më i mirë origjinal, skenari më i mirë i adaptuar, filmi i huaj më i mirë, dokumentar dhe i animuar, si dhe muzika më e mirë dhe speciale efektet.

Çmimi është një statujë e praruar e bërë nga Britania mbi një bazë të zezë metali, e gjatë 34 centimetra dhe peshë 3.85 kilogramë.

Në çdo ceremoni vjetore, jepen rreth 50 statuja, për të cilat duhen të paktën tre muaj për t’u bërë.

Oskarët përfundojnë sezonin e çmimeve të filmave në botë. Para Oskarëve, çmimet e Akademisë Britanike të Arteve të Filmit dhe Televizionit (BAFTA), si dhe çmimet e Shoqatës së Producentëve të Amerikës (PGA), Shoqata e Regjisorëve Amerikanë (DGA) dhe Globi i Artë. Këto çmime shpesh janë tregues të besueshëm se kush mund të fitojë një Oskar prestigjioz.

Cilët janë të preferuarit e këtij viti?

Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka shpallur listën e aktorëve dhe të famshmëve që do të presin sonte ceremoninë e 93-të të Akademisë në Los Anxhelos. Midis yjeve janë Harrison Ford, Brad Pitt, Halle Berry, Stephen Soderber, Joaquin Phoenix, si dhe regjisori i filmit “Parasite”, i cili fitoi çmimin kryesor vitin e kaluar – Oskarin për filmin më të mirë. Të gjithë të nominuarit duhet të jenë fizikisht të pranishëm në ceremoni.

Filmi “Mank” me protagonist Gary Oldman u bë i preferuari për Oskarin pasi u nominua në më shumë se 10 kategori. Filmi “Nomadland”, i cili fitoi katër BAFTA, u nominua në gjashtë kategori.

“The Father”, “Judas and the Black Messiah”, “Minari”, “Nomadland” dhe “Trial of the Chicago 7” kanë nga gjashtë nominime secili./insajderi/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme