“Honeyland” nga Oscar vjen me premierë në Kosovë

2 Mars, 2020 - 9:22 am

Krahas asaj se, “Honeyland” (Toka e Mjaltë), nuk fitoi Oscar, famë nuk i mungoi aspak. Të gjithë janë krenarë për madhështinë e këtij filmi, për rëndësinë e mesazhit që e transmeton, për fuqinë e tregimeve të pafundme që fshihen në këtë vend dhe për aktorët të cilët dinë sesi këto tregime t’ia përcjellin publikut, shkruan KultPlus.

Ky film i cili hyri në historinë e Maqedonisë së Veriut dhe në historinë e nominimeve për “Oscar”, duke u bërë filmi i parë i nominuar në dy kategori, për Filmin më të mirë dokumentar dhe Filmin më të mirë në gjuhë të huaj, jo anglisht.

Me gjithë historinë e tij, “Honeyland” këtë muaj do të shfaqet edhe në Kosovë. “DokuKino” në Prizren, do të mirëpres filmin më datë 5 mars në ora 19:30

Dokumentari “Honeyland” tregon historinë e Atixhes, gruaja e fundit që kultivon bletë të egra në Evropë dhe jeton vetëm me nënën e saj në Maqedoninë qendrore. Ideja është të tregohet lidhja e njeriut me natyrën dhe prishja e ekuilibrit natyror. Regjisorë janë Ljubomir Stefanov dhe Tamara Kotevska, produksioni dhe montazhi janë nga Atanas Georgiev ndërsa kameraman janë Samir Luma dhe Fejmi Dauti.

Në kategorinë e filmave dokumentarëve, Oscar fitoi “Fabrika Amerikane”, ndërsa “Paraziti” i Koresë së Jugut u shpall filmi më i mirë ndërkombëtar, duke fituar katër statuja ari në total. / KultPlus.com

Të ngjajshme