Hugh Laurie sjell romanin mister-krim të Agatha Christie në shfaqje televizive

13 Prill, 2022 - 9:40 pm

Aktori britanik Hugh Laurie, i njohur më së shumti për rolin e një mjeku ekscentrik në serialin televiziv “House”, sjell në ekran romanin e tij të preferuar të Agatha Christie me shfaqjen e tij të re televizive “Why Didn’t They Ask Evans?”, transmeton KultPlus.

Mini-seriali me tre pjesë është shkruar, prodhuar dhe drejtuar nga Laurie, e cila gjithashtu luan në një rol dytësor.

“Unë do të thosha se romani ka qenë një pasion i imi për një kohë të gjatë,” tha Laurie, 62 vjeç, për Reuters në prag të debutimit të shfaqjes.

“Sa më shumë që mendoja për këtë, aq më shumë më pëlqente ideja e përpjekjes për të sjellë në ekran atë që mendoja se ishte një lloj fryme aventure komike.”

Christie’s “Pse nuk e pyetën Evans?” u botua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar në 1934.

Romani dhe shfaqja televizive përqendrohen rreth të dashuruarit Bobby Jones (Will Poulter), i cili gjen një burrë që po vdes pranë shkëmbinjve të bregdetit të Uellsit. I huaji është në gjendje të shqiptojë pyetjen e çuditshme të titullit vetëm para se të vdesë. Së bashku me shoqen e tij të fëmijërisë, Lady Frances “Frankie” Derwent (Lucy Boynton), Bobby vendos të gjejë se çfarë i ndodhi burrit dhe t’i japë një përgjigje pyetjes së tij të fundit.

“Ka një stil të shkëlqyeshëm, pothuajse amerikan në të, për të cilin mendoj se ajo (Christie) po shkonte,” tha Laurie për materialin e tij burimor./ KultPlus.com

Të ngjajshme