‘Java Amerikane’ në Shqipëri, shfaqet filmi ‘Top Gun’

19 Maj, 2022 - 8:00 pm

Ka nisur prej pak ditësh “Java Amerikane” ku deri në datën 21 maj, Ambasada amerikane po organizon një sërë aktivitetesh në Tiranë dhe Shkodër ku përfshihet muzika rrok nga banda e forcave ajrore amerikane, shfaqje filmash dhe degustime me ushqime.

Gjatë gjithë kësaj jave në instalacionin Reja në Tiranë po shfaqen filma amerikanë çdo mbrëmje në 19:30, të cilët trajtojnë tematika të ndryshme të jetës në Amerikë, nga fuqizimi i roli të gruas deri tek ushtria.

Sonte u shfaq për publikun tek Reja “Top Gun”, një film shumë i famshëm për ushtrinë amerikane.

Aktiviteti ishte falas dhe i hapur për të gjithë. Shumë persona iu përgjigjën thirrjes së Ambasadës amerikane duke sjellë familjet dhe miqtë e tyre tek Reja në Tiranë për të shijuar nën yje këtë film të mrekullueshëm.

Aktori Tom Cruise ripërsërit rolin e tij si Pete Mitchell, piloti kokëfortë i Marinës i cili nuk është ngritur kurrë në gradat për shkak të prirjes së tij. Mitchell, emri i koduar i të cilit është Maverick, i kërkohet të trajnojë një grup pilotësh të rinj luftarakë për një mision të specializuar.

Filmi ofron skena drithëruese fluturimi, një histori emocionale dhe performanca të forta nga kasti mbështetës, duke përfshirë Miles Teller, i cili luan djalin e Goose, partnerit të Maverick që vdiq në filmin origjinal./ KultPlus.com

Të ngjajshme