Jepet në Kanë premiera e dokumentarit ‘Mariupolis 2’ e regjisorit të vrarë lituanez

20 Maj, 2022 - 3:00 pm

“Mariupolis 2”, një dokumentar që tregon një pamje nga afër të jetës nën bombardime në Ukrainë, debutoi në Festivalin e Filmit në Kanë të enjten me një homazh emocionues për regjisorin e vrarë Mantas Kvedaravicius, transmeton KultPlus.

“Është një nder të prezantosh punën e fundit të Mantas. Është fantastike që festivali nderon trashëgiminë e tij dhe punën e tij si kineast dhe antropolog,” tha Hanna Bilobrova, duke luftuar me lotët.

Kvedaravicius, 45 vjeç, u vra në prill në Mariupol, ku po xhironte me Bilobrova, e cila bashkëdrejtoi projektin.

“Ne ishim të vendosur për ta treguar atë,” tha presidenti i festivalit Thierry Fremaux, duke vënë në dukje se organizatorët ishin “shumë të vendosur” në kundërshtimin e luftës.

Fremaux tregoi një distinktiv në gjoksin e tij që mbante një mesazh kundër luftës, duke thënë: “Unë mendoj se të gjithë ndajnë këtë pozicion, përveç [Vladimir] Putinit.”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme