Jeta e Amy Winehouse në një film, regjisori në kërkim të aktores që do të portretizojë artisten

15 Korrik, 2022 - 2:27 pm

Një film artistik për këngëtaren britanike Amy Winehouse do të realizohet së shpejti. Regjisori i “Fifty Shades of Grey” Sam Taylor-Johnson është ai që po merret me biografinë, prodhimin dhe shpërndarjen më pas nëpër kinematë botërore.

I quajtur “Back to Black”, filmi do të tregojë jetën dhe muzikën e fitueses së gjashtë herë të çmimit Grammy, e cila vdiq nga mbidoza dhe alkooli në shtëpinë e saj në veri të Londrës më 23 Korrik 2011. Winehouse, luftoi me problemet e alkoolit dhe drogës gjatë pjesës më të madhe të karrierës.

“Back to Black po bëhet me mbështetjen e plotë nga pasuria e Amy Winehouse. Regjisori britanik Taylor-Johnson është i njohur për regjinë e filmit të parë ‘Fifty Shades of Grey’, një përshtatje nga trilogjia e librave hit, drama ‘A Million Little Pieces’ si dhe episodet për serialet televizive ‘Gypsy’ dhe ‘Solos”.

E konsideruar si një nga këngëtaret më të talentuara të brezit të saj me hite përfshirë “Rehab” dhe “Back to Black”, vdekja e parakohshme e Winehouse tronditi botën e muzikës. Për të janë realizuar disa dokumentarë, më i fundit i rrëfyer nga nëna e saj dhe i transmetuar në “BBC” të Britanisë në vitin 2021 për të shënuar 10 vjet nga vdekja e këngëtares.

Një dokumentar i vitit 2015 “AMY” për Winehouse i dha regjisorit Asif Kapadia një Oskar, megjithëse në atë kohë babai i këngëtares Mitch Winehouse e quajti atë mashtrues dhe tha se familja ishte shkëputur nga filmi. “Deadline” raportoi se kërkimi për aktoren që do të portretizojë artisten në film do të fillojë në javët e ardhshme. / KultPlus.com

Të ngjajshme