займ на карту онлайн потребительский кредит

“Joker” arkëton mbi 1 miliard dollarë, filmi më fitimprurës i të gjitha kohërave

19 Nëntor, 2019 - 2:40 pm

Duket se asgjë nuk mund t’i ndalojë sukseset e kompanisë filmike, Warner Bros dhe filmit të DC-së, “Joker”, kjo pasi që ky film ia doli të kalojë shifrën mbi 1 miliard dollarë, shifër kjo e fituar me shitje të biletave në box office botëror.

Sipas Box Officit Mojo, filmi nga shitja e këtyre biletave arriti të fitojë 1.017 miliard dollarë amerikan, me 694 milionë dollarë të fituara jashtë tregut amerikan.

Me këtë fitim, “Joker” u bë filmi i parë në listën e filmave më fitimprurës R-rated movie. Ky sukses u arrit përkundër asaj se në Kinë u anulua shfaqja e tij, këtë duke qenë në dijeni se ky vend siguron tregun e dytë më të madh në botë sa i përket filmit. Në Kinë, ai u anulua për shkak se ka skena shumë të dhunshme.

Filmi Joker u realizua me një buxhet prej 62.5 milionë dollarë, dhe shifra që arriti në box office e bën atë filmin më fitimprurës të të gjitha kohërave të bazuar në strip. Me fjalë të tjera, “Joker” me këtë arritje iu bashkua tre filmave të Warner Bros, me superheronj të DC: “Aquaman” i cili u realizua në vitin 2018, e që fitoi 1.148 miliard dollarë. “The Dark Knight Rises” të vitit 2012, që fitoi 1.081 miliard dollarë dhe “The Dark Knight” të vitit 2008, që fitoi 1.005 miliard dollarë.

Filmi Joker u shfaq premiere në festivalin e 76-të të filmit në Venedik, më 31 gusht 2019, ku edhe u shpërblye me çmimin Luani i Artë. Megjithatë, ky film nxiti polemika në mes të kritikëve, ku disa prej tyre e vlerësuan si të dhunshëm, me frikën se mund të nxisë dhunë edhe në botën reale. Por përkundër kësaj, ai arriti sukses, duke u bërë kështu filmi i shtatë më fitimprurës 2019, ndërkaq i 43-ti me radhë në radhë të filmave më fitimprurës të të gjitha kohërave.

Të ngjajshme