Kastriot Abdyli: Gratë shqiptare na sollën deri këtu, ju kemi borxh atyre

22 Korrik, 2018 - 6:00 pm

Alberina Haxhijaj

Filmi “Kthimi” i regjisorit Kastriot Abdylit ka qenë filmi përmbyllës i edicionit të 10-të të PriFilmFest. “Kthimi” përmes premierës që pati mbrëmë në Prishtinë, risolli para publiku temën e migrimit, shkruan KultPlus.

Edicioni i 10-të i festivalit solli gjithsej 58 filma dhe së bashku me filmat PriFilmFest shpalosi edhe tema të ndryshme të cilat preokupojnë shoqërinë. Diçka të tillë bëri edhe filmi “Kthimi”.

Iliri, një i ri shqiptar nga Maqedonia që migroi në Francë, ka vendosur të martohet me një grua franceze me emrin Sabine (ndoshta nga dashuria, por ndoshta edhe për të siguruar lejen e qëndrimit).

Por gjithë ajo që ndodh përreth Ilirit dhe në film është në fakt është një dramë që ngërthen kontradikta mes kulturës perëndimore dhe asaj shqiptare e që shpesh herë shkaktojnë edhe situata komike. Rikthimi i tij në vendlindje për t’u martuar duket si një mundësi e mirë për ta parë familjen e tij përsëri pas shtatë vitesh por edhe për ta mësuar Sabinen më shumë me traditat shqiptare.

Sidoqoftë, vizita e tyre e papritur bëhet e thartë kur babai i Ilirit, një burrë tradicional, e kupton se djali i tij është kthyer vetëm për t’u martuar me një grua të huaj dhe pastaj për tu larguar, duke e thyer besën që ia kishte dhënë dikur Bardhës, vajzës nga fshati i tyre (të cilën e dashuronte).
Madje për regjisorin ajo që është në qendër përveç tematikës se migrimit është pikërisht “Bardha” dhe portretizimi i gruas shqiptare.

“Filmi trajton migrimin dhe pasojat që i sjellë migrimi në shoqëri. Mirëpo në këtë film e kam trajtuat edhe gruan shqiptare e cila e pret burrin, edhe pse akoma nuk janë të martuar për shtatë vjet. Na burrat nuk ua kemi kthyer njëjtë edhe pse gruaja shqiptare është ajo që na ka sjellë këtu ku jem. Pra ia kemi borxh asaj”, thotë regjisori.

Tema të cilën e ka trajtuar regjisori është edhe një temë të cilën ai e ka hasur edhe në jetën e tij të përditshme.

Kjo histori bashkëkohore zhvillohet në një fshat ballkanik ku të vjetrit dhe të rinjtë, tradicionalja dhe modernja, lindorja dhe perëndimorja, të gjitha ndërthuren. Këtë e theksoi edhe aktori, Selman Lokaj.

“Nuk e di sa kemi arritë që të sjellim në ekran një porosi e cila po na mundon shumë vite. Por, ma merr mendja se me punën e regjisorit dhe ekipit kemi arritur që sado pak ta pasqyrojmë atë. Besoj që filmi do të ketë një rrugë të gjatë pasi që pasqyron dilemën se a me shku andej a me nejt këndej. Nëpërmes arti dhe veprave artisitke pra po mundohemi që të tregojmë se ku jemi”, theksoi aktori Lokaj.

Për aktorin Ismail Kasumi pjesëmarrja në këtë film ishte një mundësi shumë e mirë, po ashtu ishte hera e parë që ai punonte në një projekt kaq të madh.

“Për mua ishte hera e parë që punova me një ekip kaq të madh. Ishte një emocion shumë i mirë bashkëpunimi me një ekip të tillë. Po ashtu ishte kënaqësi që pjesë nga traditat tona ti shohim edhe përmes filmit”, u shpreh ai.
Në anën tjetër aktori Shkëlqim Islami u shpreh i lumtur për kritikat pozitive që morën nga miqtë pas përfundimit të filmit.

“Për mua nata e mbrëmshme ishte premierë pasi që nuk kam arritur që ta shoh herën e parë në Shkup dhe jam ndarë jashtëzakonisht i kënaqur dhe e falënderoj regjisorin që ka besuar në mua dhe më ka bërë pjesë të ekipit”, theksoi ai.

Në rolet kryesore, pra në rolin e Sabine, paraqitet Delphin Depardieu , aktorja nga Franca (njëherësh mbesa e aktorit me famë botërore Xherard Depardeu). Krahas saj në rolet kryesore paraqiten Selman Lokaj, Hazir Sh. Haziri, Liridona Shehu, Safete Rogova, Sefedin Nuredini. Drejtori i Fotografisë Vlatko Samoilovski, Kostumograf Izet Curri, Skenograf Zeni Ballazhi, Kompozitor Memli Kelmendi, Montazhier Kastriot Saqipi dhe Blagoje Nedelkovski, Producent Ekzekutiv Simeon Damevski.

Filmi “Kthimi” ishte filmi përmbyllës i edicionit të 10-të të PriFilm Fest. Festivali ndërkaq vazhdon edhe sonte me ndarjen e çmimeve duke filluar nga ora 20:00./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme