Kënga mit “Bella Ciao” së shpejti një dokumentar

31 Maj, 2021 - 9:55 pm

Bella Ciao, kënga italiane që ka bërë më shumë jehonë në botë, po bëhet një dokumentar, i titulluar “Bella Ciao – Historia përtej mitit”.

Me mbi një miliard shikime në internet, “Bella Ciao” është kënga më e dëgjuar italiane në botë në vitet e fundit.

Si një këngë e luftës dhe rezistencës, ajo është përdorur në çerek shekullin e fundit nga dhjetëra realitete protestuese, nga Pranvera Arabe, në protestat #occupy Usa dhe #occupy Mumbai, nga lufta kundër globalizimit, te lufta kundër ndryshimit klimatik, nga varrimi i karikaturistëve të Charles Hebdo, te trazirat në Sudan dhe lëvizjet rrugore në Liban, Kili dhe Turqi.

Por ajo është bërë, gjithashtu, edhe një fenomen tipik i globalizimit: një këngë simbol për serialin “Casa di carta”, tringëllimë për të shitur një produkt në Meksikë, muzikë për të promovuar Netflix në Arabinë Saudite.

“Midis shumë projekteve që na janë propozuar, ne kemi zgjedhur të prodhojmë “Bella Ciao – Historia përtej mitit”, sepse jemi të bindur se kjo këngë është trashëgimi e të gjithëve dhe sepse ne besojmë se përmes filmit nga Giulia G Japanese do të zbuloni qëllimin e saj dhe rëndësinë mbarëbotërore”, deklaroi Andrea Romeo, producent krijues i Palomar DOC.

Projekti, dokumentari i parë i klasifikuar në thirrjen për zhvillim të vitit 2020 të rajonit Emilia Romagna, tani do të paraqitet zyrtarisht në “Bio to B”, tregu ndërkombëtar i Festivalit Biografilm./atsh/ KultPlus.com

Të ngjajshme