Krijoi kukullën “Barbie”, kush ishte Ruth Handler, gruaja që u frymëzua nga vajza e saj

24 Korrik, 2023 - 11:15 pm

Në film, Barbie, e luajtur nga Margot Robbie, udhëton nga Barbieland në botën reale Los Angeles dhe përfundon në selinë e Mattel – kompania përgjegjëse për sjelljen e ekskluzivitetit ikonë të kukullave në botë.

Pasi gjërat shkojnë në jug në një sallë konferencash me kostume të ndryshme – të udhëhequr nga një CEO i çuditshëm i luajtur nga Will Ferrell – Barbie shkon duke vrapuar nëpër korridore të ndryshme në kate të ndryshme të kullës së zyrës, së shpejti duke gjetur një vend të fshehur pas një dere të rastësishme.

Në fund të filmit, kur kriza ekzistenciale e Barbie vjen në krye, Perlman rishfaqet edhe një herë, këtë herë duke zbuluar se është Ruth Handler, shpikësja e Barbie. Ajo gjithashtu bën disa referenca të pahijshme për problemet e saj ligjore në lidhje me evazionin fiskal. Pra, çfarë jep? Kush është/ishte Ruth Handler dhe a është ajo një person real?

Handler ishte me të vërtetë shpikësja e Barbie, por kjo nuk është e gjitha

Së bashku me bashkëshortin e saj Elliot, Handler bashkëthemeloi Mattel në vitin 1945. Ndërsa biznesi i tyre në prodhimin e lodrave ishte i suksesshëm që herët, vetëm në vitin 1959 ata u bënë të njohur, falë popullaritetit të egër të Barbie. Handler, e cila me burrin e saj kishte një vajzë të quajtur Barbara, vuri re se fëmija preferonte të luante me kukulla letre për të rritur në krahasim me kukullat aktuale të foshnjave, të cilat ishin të vetmet kukulla tredimensionale të disponueshme në atë kohë.

Pas përpjekjeve të gjata për të bindur dizajnerët e saj në Mattel që të bënin një propozim për një kukull të rritur, Handler zbuloi një model para-ekzistues në kukullën gjermane Bild Lilli ndërsa ishte në një udhëtim në Zvicër. Megjithëse Lilli bazohej në një karikaturë grafik për të rritur, Handler megjithatë këmbënguli që dizajnerët e saj ta përdornin atë si frymëzim për të krijuar një kukull grua të rritur. Së shpejti lindi Barbie. Suksesi i paprecedentë i lodrës e çoi Mattel-in në lartësi të reja, me Handler duke arritur gjithashtu piketa, duke kaluar nga zëvendëspresident ekzekutiv në president të Mattel.

 Trashëgimia e saj jeton

Pavarësisht nga skandali, në fillimet e hershme, një kukull e re Barbie shitej afërsisht çdo tre sekonda, me një vajzë mesatare amerikane që zotëronte dhjetë Barbi, shkruan living.al. Kjo dukshmëri përfundimisht bëri që Mattel t’i afrohej Hollivudit për një film artistik Barbie, i cili u ble dhe u konsiderua nga aktoret, përfshirë Anne Hathaway dhe Amy Schumer.

Rezultati përfundimtar, me Robbie në rolin kryesor, është padyshim një sukses, dhe fundi i filmit gjithashtu siguron që të nderojë rrënjët e Barbie – kur ajo më në fund merr një formë njerëzore, Robbie si Barbie shfaqet për një takim në gjinekologji dhe prezantohet te recepsionistja si “Manatorja, Barbara”/KultPlus.com

Të ngjajshme