Kush e ka menduar se Bud Spencer ka doktoraturë në juridik dhe mori pjesë në dy Lojëra Olimpike?

8 Gusht, 2020 - 8:57 pm

Atë të gjithë e njohim me emrin Bud Spencer, mirëpo emri i vërtetë i tij është Carlo Pedersoli, shkruan KultPlus.

Bud Spencer-in e mbajmë mend për filmat me situata komike.
Mirëpo, pak e dijnë se aktori mori pjesë në dy lojëra olimpike, ai theu rekordin në 100 metra not. Ndoshta e vështirë për t’u besuar, por kjo është e vërteta.

Ndërkaq, sa i përket shkollimit, ai studioi në një ndër Universitetet më prestigjioze në botë, atë të Yale, duke përfunduar kështu doktoraturën në juridk. Bud Spencer poashtu ka pilotuar aeroplan dhe ishte fitues i kampionatit italian në polo.

“Kam bërë gjithçka në jetën time. Me përjashtim të tre gjërave. Të bëhem balerinë, kalorës në hipodrom dhe politikan. Dy të parat janë të pamundura, kështu që do të zhytem në politikë,” kishte thënë ai njëherë për mediet ndërkombëtare.

Në fund, Bud Spencer nuk arriti të zgjidhet, pasi kundërshtarët e tij politikë vazhdimisht e akuzonin se po përpiqej të bënte shoë me politikën.

Aktori i njohur ndërroi jetë në 27 qershor 2016 në moshën 86 vjeç. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme