Linja e Kritikëve Ndërkombëtarë: ‘Zgjoi’ shpresëdhënës për Oscar të Kosovës

2 Dhjetor, 2021 - 9:31 pm

Gazeta e njohur amerikane, Deadline, e cila merret kryesisht me lajmet e New Yorkut ka bërë një analizë mbi filmin shumë të suksesshëm të kinematografisë së Kosovës “Zgjoi”, shkruan KultPlus.

Deadline vendos që përmes përshkrimit të filmit, të jap edhe komente e kritika mbi atë se çfarë ka krijuar Blerta Basholli së bashku me gjithë ekipin e “Zgjoit”.

Regjisorja Blerta Basholli dhe kineatori Alex Bloom zgjodhën të xhironin Hive sikur të ishte një dokumentar për jetën e fshatit. Nuk ka skena madhështore dhune, nuk ka rikthime të betejës, nuk ka zjarre. Dhurata e veçantë e Bashollit është të përcjellë rraskapitjen e plotë të trishtimit. Këto gra e pranojnë fatkeqësinë si fatin e tyre; çdo gjë tjetër thjesht kërkon shumë energji. Kur dikush — me sa duket burrat që i pështyjnë nga kafeneja, ose ndoshta gratë që kundërshtojnë sipërmarrjen që i quajnë “bushtra” — hyn brenda natës në bodrumin e Fahrijes për të thyer kavanozat e ajvarit të vendosur me kujdes, gratë thjesht psherëtin dhe marrin fshesat e tyre. Përveç Fahrijes, e cila largohet nga xhami i thyer me një pamje të nervozuar në fytyrë. Ajo nuk do të humbasë tërë vetëm e saj, por nuk do ta durojë as këtë.

Pjesa më e madhe e forcës morale të tregimit varet nga Yllka Gashi, e cila ishte e shkëlqyer, një prani e një force kaq të ndaluar saqë kur tiparet e saj zbuten qoftë edhe për një moment – duke i hedhur një sy djalit të saj në rritje ndërsa ai bën dush, ose duke parë diellin që perëndon mbi malet – jemi të “egra”. Fahrija nuk është një personazh i dashur, por ne jemi në anën e saj. Shikojeni atë teksa shpërthen bën mjalt në turmën e bletëve, lan vjehrrin e saj, shërben çaj, lufton me një përdhunues dhe bind një bandë fqinjësh të saj që nuk e pëlqejnë shumë të ngrihen për veten e tyre; ajo është edhe një objekt i palëvizshëm edhe një forcë e pandalshme.

Pikërisht në fund shohim gratë e vërteta të Krushës të ulura në rreth, duke qëruar specat. Ka një pamje të afërt të një palë duarsh të veshura nga puna dhe më pas, shumë shkurt, një kornizë e ngrirë mbi Fahrijen e vërtetë. Kjo është ajo. Një grua e bukur, por Zoti e di se ajo fytyrë ka parë shumë jetë të tmerrshme, ishte përshkrimi shumë i gjatë që Deadline i bëri filmat dhe vlerësoi se “Zgjoi” është shprësëdhënës që Kosova të arrijë të fitojë një Oscar. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme