Michaela Coel ia kushton çmimin ‘Emmy Awards të mbijetuarëve nga abuzimi seksual

20 Shtator, 2021 - 11:35 am

Në mbrëmjen e djeshme është mbajtur edicioni i 73-të i “Emmy Awards”, në Los Angeles, ku fituesja e çmimit “Shkrim i jashtëzakonshëm për një seri ose film antologjik të kufizuar televiziv ose film” për serialin e suksesshëm në HBO ”I May Destroy You”, ishte aktorja dhe shkrimtarja e njohur Michaela Coel e cila pas pranimit të çmimit emocioni të gjithë me fjalimin e saj, përcjell KultPlus.

Coel, e cila krijoi serinë dhe luan personazhin kryesor Arabella, mbajti një fjalim prekës në skenë, ndërsa ia kushtoi çmimin të mbijetuarve të abuzimeve seksuale. Coel është vetë një e mbijetuar e abuzimit seksual, me përvojat e saj që shërbejnë si bazë e emisionit të saj “I May Destroy You”.

“Shkruani përrallën që ju frikëson, që ju bën të ndiheni të pasigurt, që nuk është komod. Ju sfidoi të guxoni”, filloi ajo, përcjell tutje KultPlus.

LOS ANGELES, CALIFORNIA – SEPTEMBER 19: Michaela Coel attends the 73rd Primetime Emmy Awards at L.A. LIVE on September 19, 2021 in Los Angeles, California. (Photo by Rich Fury/Getty Images)

“Në një botë që na josh të shfletojmë jetën e të tjerëve për të na ndihmuar të përcaktojmë më mirë se si ndihemi për veten dhe të ndiejmë nevojën për të qenë vazhdimisht të dukshëm, sepse dukshmëria e këtyre ditëve duket se në një farë mënyre barazohet me suksesin – mos kini frikë të zhdukeni prej saj, prej nesh për një kohë, dhe shikoni se çfarë ju vjen në heshtje”, shtoi ajo.

Ajo e përfundoi fjalimin e saj duke deklaruar se ia kushton këtë çmim çdo të mbijetuari të sulmit seksual. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme