Ndahen çmimet “Bafta TV Awards”

7 Qershor, 2021 - 10:20 am

Mbrëmë janë ndarë çmimet Televizive Britanike të Akademisë 2021.

Ylli i Britanisë, ‘Got Talent’, Ashley Banjjo fitoi çmimin i cili edhe zbuloi disa të pathëna nga jeta e tij.

Ai foli për abuzimin që i është bërë pasi ka përkrahur kauzën “Black lives matter”, derisa tha se ka marrë komente të shumta fyese teksa deklaroi se njerëzit duhet të ndryshojnë mendimet rreth njerëzve me ngjyrë.

Pavarësisht nga ceremonia e suksesshme në përpjekjet e saj për t’iu përmbajtur kufizimeve të Covid, nuk kishte edhe aq kujdes nga disa mysafirë ndërsa nuk munguan edhe disa çështje teknike.

Ashley, u bashkua me vëllain e tij Jordan në skenë për të pranuar çmimin për “Must See TV Moment”, i vetmi çmim i votuar nga publiku.

Dyshja reflektoi mbi abuzimin e tmerrshëm që ata kishin marrë pas vdekjes së George Floyd e cila ndezi 24,000 ankesa në mbikëqyrjen e mediave Ofcom.

Ashley tha: “Kjo është e çmendur! Ky është shumë më tepër sesa thjesht një çmim, së pari dua të them faleminderit çdo personi të vetëm që votoi për ne, do të thotë kaq shumë, çdo telefonatë, mesazh, koment, DM, ju djema bëtë një ndryshim në atë që ishte një kohë vërtet e errët. Duke qenë në një stuhi prej 30,000 komentesh thjesht duke qenë në një lumë kërcënimesh, kjo mbështetje bëri një ndryshim. Unë dua të them faleminderit njerëzve që e dënuan atë abuzim në internet, ju treguat pse ajo performancë ishte e nevojshme. Sa më shumë që ka kaq shumë biseda dhe aq shumë ka nevojë për të ndryshuar, kjo është si duket ndryshimi, unë jam shumë mirënjohës për të gjithë ata njerëz, për mua nuk ka të bëjë me paraqitjen e pakicës, duke qëndruar këtu tani kjo përfaqëson shumicën, shumë faleminderit. Le të vazhdojmë të qëndrojmë në këmbë për atë që është e drejtë”./ rtk / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme