Ndërron jetë producenti legjendar televiziv, Norman Lear (VIDEO)

6 Dhjetor, 2023 - 4:00 pm

Ka ndërruar jetë, Norman Lear, producenti legjendar televiziv që krijoi seriale novatore si “All in the Family”, “Maude”, “The Jeffersons” dhe “One Day at a Time”.

Vdekjen e tij e ka konfirmuar CBS News, përcjell klankosova.tv.

Ai vdiq në moshën 101 vjeçare.

Lear, i cili filloi si shkrimtar për radio dhe TV, ishte përgjegjës për një varg serialesh hit në vitet 1970 që thyen tabutë në transmetimet argëtuese dhe ndihmuan në përcaktimin e një brezi.

Shfaqjet e tij trajtonin në mënyrë rutinore çështje serioze sociale, disa të cilat ishin parë rrallë në TV më parë, nga racizmi, përdhunimi dhe aborti te menopauza, homoseksualiteti dhe feja.

Ajo që e vendosi Lear-in në pah ishte “All in the Family”, e cila u shfaq premierë në CBS në vitin 1971.

https://youtube.com/watch?v=d69iljwwVC8%3Flist%3DPL74EQrPmRiFjeampES4KIjnxZNvnVSMs2

Luajti Carroll O’Connor si zëdhënësi i klasës punëtore Archie Bunker, i cili nxirrte opinione mendjengushtë dhe tërbohej kundër ndryshimeve shoqërore.

Ai shpesh godiste kokën kundër dhëndrit të tij liberal, Michael (i luajtur nga Rob Reiner), ndërsa gruaja zemërmirë e Archie-t, Edith (Jean Stapleton), u përpoq të ruante paqen.

Në një intervistë të vitit 2021 në “CBS Sunday Morning”, Lear tha se njerëzit në të dy skajet e spektrit politik gjetën diçka për t’u lidhur në shfaqje.

“Më pëlqen të mendoj se ajo që ata panë ishte marrëzia e gjendjes njerëzore”, i kishte thënë ai korrespondentit kryesor mjekësor të CBS News, Dr. Jon LaPook, i cili është i martuar me vajzën e Lear, Kate. / KultPlus.com

Të ngjajshme