“Nëntor i ftohtë” me 751 shikues zhgënjehet nga audienca në Kosovë

30 Nëntor, 2018 - 11:39 am

Vetëm 751 shikues e kanë parë “Nëntorin e ftohtë” për dy javë shfaqje në Prishtinë e pesë ditë në Prizren. Filmi nën regji të Ismet Sijarinës, përkrahur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, që premierën botërore e pati në një festival të njohur botëror, është pritur zbehtë nga audienca vendore.

Jo më shumë se 658 bileta janë shitur në “Cineplexx Prishtina” nga data 17 deri më 29 nëntor kur ka qenë dashur të përmbyllej koha e shfaqjes. Por shfaqja e tij në kinemanë në periferi të kryeqytetit është zgjatur deri të mërkurën e javës që vjen. E në Prizren, në “DokuKino” filmi është parë nga 93 shikues, 30 prej të cilëve kanë qenë të ftuar dhe nuk kanë paguar biletë.

“Nëntor i ftohtë” është dramë për Kosovën e fillimviteve ‘90, shkruan Koha Ditore sot.

Në “Zurich Film Festival” muajin e kaluar mori çmimin e audiencës.

Produksioni i shtëpive filmike “Thumbs Up” dhe “Buka” në bashkëprodhim me “Albasky Film”, “Audiohaus” e “Ikone”, pos Hoxhës, në rolet kryesore ka edhe aktorët Adriana Matoshi, Fatmir Spahiu-Bufi, Emir Haxhihafizbegoviq, Gordana Boban, dhe Lum Veseli. Drejtor fotografie është Sevdije Kastrati, montazher Vladimir Pavlovski. Muzika e filmit është realizuar nga rock- grupi kosovar “Jericho”.

Të fundit

Të ngjajshme