Netflix rrit çmimet e abonimit mujor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanada

16 Janar, 2022 - 11:30 pm

Netflix ka rritur çmimin e abonimit mujor nga një dollarë në dy dollarë në muaj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tha kompania të premten.

Plani standard, i cili lejon dy transmetime njëkohësisht, tani kushton 15,49 dollarë në muaj, nga 13,99 dollarë, në ShBA.

Çmimet u rritën gjithashtu në Kanada, ku plani standard u ngrit në 16,49 dollarë nga 14,99 dollarë.

Aksionet e Netflix fituan gati 3 për qind në 533,84 dollarë në Nasdaq pasi Reuters publikoi lajmin për rritjen e çmimit. Ato u mbyllën 1.3 për qind më lart në 525.69 dollarë.

Rritjet, të parat në këto tregje që nga tetori 2020, hynë në fuqi menjëherë për klientët e rinj. Anëtarët ekzistues do të shohin çmimet e reja në javët në vijim kur të marrin faturat e tyre mujore.

 “Ne e kuptojmë se njerëzit kanë më shumë zgjedhje argëtimi se kurrë dhe ne jemi të përkushtuar të ofrojmë një përvojë edhe më të mirë për anëtarët tanë”, tha një zëdhënës i Netflix.

“Ne po përditësojmë çmimet tona në mënyrë që të mund të vazhdojmë të ofrojmë një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh cilësore. Si gjithmonë ofrojmë një sërë planesh në mënyrë që anëtarët të zgjedhin një çmim që funksionon për buxhetin e tyre”, shtoi zëdhënësi.

Shërbimi më i madh i transmetimit në botë po përballet me konkurrencën më të madhe ndonjëherë nga kompanitë që kërkojnë të tërheqin shikuesit me programet që ofrojnë në internet.

Walt Disney Co, WarnerMedia e AT&T Inc, Amazon.com Inc dhe Apple Inc janë ndër rivalët më të mëdhenj të kompanisë.

Netflix ka shtuar klientë pavarësisht rritjeve të mëparshme të çmimeve, gjë që tregon se anëtarët e saj kanë qenë të gatshëm të pranojnë kosto më të larta.

Çmimi amerikan i planit premium të Netflix, i cili mundëson katër transmetime në të njëjtën kohë dhe transmetim në ultra HD, u rrit me 2 dollarë në 19,99 dollarë në muaj. Për planin bazë të Netflix, me një transmetim, kostoja u rrit me 1 dollarë në 9,99 dollarë në muaj.

Në Kanada, plani premium u rrit me 2 dollarë në 20,99 dollarë dhe plani bazë mbeti i pandryshuar në 9,99 dollarë.

Me 15,49 dollarë në muaj, plani standard amerikan nga Netflix tani kushton më shumë se konkurrentët. HBO Max, në pronësi të AT&T Inc, aktualisht po ofron një promovim prej 11,99 dollarësh në muaj për 12 muaj.

Çmimi i Disney+ të Walt Disney Co është 7,99 dollarë në muaj ose 79,99 dollarë në vit.

Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja janë rajoni më i madh i Netflix me 74 milionë klientë të transmetimit që nga shtatori 2021. Rajoni përbënte gati 44 për qind të të ardhurave të kompanisë në tremujorin e tretë të 2021, ose rreth 3.3 miliardë dollarë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme