“Nuk duhet t’i humbasim rastet më të mira që na shfaqen në jetë”

7 Janar, 2020 - 1:30 pm

Nicolas Cage është aktor amerikan dhe fitues i çmimit Oskar, Cage punon edhe si regjisor dhe producent filmi te kompania prodhimit të tij Saturn Films. Nicolas Kim Coppola (i lindur më 7 janar 1964), i njohur profesionalisht si Nicolas Cage, është një aktor dhe producent amerikan.

Ai e ka kryer në rolet kryesore në një shumëllojshmëri e filmave, duke filluar nga komeditë romantike dhe drama të science fiction dhe filmat e veprimit. Në vitet e para të karrierës së tij, Cage luajti në filma të tillë si Valley Girl (1983), Racing me Moon (1984), Birdy (1984), Peggy Sue Got martuar (1986), Rritja Arizona (1987), i rrjedhur (1987 ), vampir s Kiss (1989), Wild në Zemrës (1990), Honeymoon në Vegas (1992), dhe Red Rock Perëndim (1993).

Cage mori një Academy Award, një Golden Globe, dhe Screen Actors Guild Award për performancën e tij si një shkrimtar alkoolike Hollivudit në Leaving Las Vegas (1995) para se të vijnë në vëmendjen e shikuesve më të gjerë me filmat e zakonshme të tilla si The Rock (1996), Face / Off (1997), Con Air (1997), City of Angels (1998), dhe Treasure Kombëtare (2004).

Ai fitoi emërimin e tij të dytë Akademia Award për performancën e tij si Charlie dhe Donald Kaufman në Adaptimi (2002). Në vitin 2002, ai drejtoi filmin Sonny, për të cilat ai ishte i nominuar për Çmimin e Madh të Veçantë në Festivalin e Filmit Dovijë. Cage zotëron kompaninë e prodhimit Saturn Films dhe ka prodhuar filma të tilla si hije e Vampire (2000) dhe Jeta e David Gale (2003).
Më poshtë thënia e tij e famshme:

“Nuk duhet t’i humbasim rastet më të mira që na shfaqen në jetë, thjesht ngaqë jemi të sigurtë se s’i meritojmë”. /KultPlus.com

NEW YORK, NY – APRIL 10: Actor Nicolas Cage attends “Meet The Filmmakers” at Apple Store Soho on April 10, 2014 in New York City. (Photo by Noam Galai/WireImage)

Të ngjajshme