Oscar 2021: Një shfaqje shumë më ndryshe, intime, e heshtur dhe serioze

26 Prill, 2021 - 11:37 am

Vënia e çmimeve në një vend ndryshe në skenë dhe numri i vogël i të pranishmëve dhe të nominuarve në një shfaqje virtuale, ishin këto ndryshime drastike të cilat bota i dëshmoi mbrëmë me rastin e ndarjeve të çmimeve ‘Oscars’, shkruan KultPlus.

Këto ndryshime fizike në ceremoni u dalluan edhe nga toni serioz i cili erdhi jo vetëm si pasojë e Covid-19 por edhe nga situata e fundit ku është dënuar fajtori për vrasjen e Geroge Floyd, ku edhe vetë aktorja dhe regjisorja fituese e Oskarit pothuajse menjëherë iu referua vendimit në Minneapolis, duke thënë se nëse do të kishte shkuar në anën tjetër, “Unë do të kisha këmbyer thembrat e mia për çizme marshimi”.

King ka folur për këtë vit, i cili për të ishte shumë i vështirë por ajo foli edhe se si filmat i kishin bërë njerëzit të ndiheshin më pak të izoluar. Ajo gjithashtu ka potencuar se duhej të bënte të qartë se njerëzit në vend ishin pa maska, ata ishin testuar dhe të distancuar nga shoqëria dhe nëse ata do të lëviznin atëherë do të vendosnin maskat e tyre, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Njëra ndër hyrjet më të famshme në historinë e kinemasë ishte momenti kur Ray Liotta bëri Copacabana në Goodfellas, kurse mbrëmë një jehonë e tillë pasoi edhe nga kur shfaqja filloi me Regina King, e cila po xhirohej nga kamera duke ecur në ‘Union Station’ nga një bulevard me diell LA dhe duke u nisur drejt skenës, edhe pse këtë vit shënohet viti i tretë radhazi ku asnjë mikpritës nuk ishte i pranishëm.

Pastaj ajo nisi çmimet ku papritmas nuk doli asnjë klip i shfaqjeve të nominuara por në vend të tyre u shfaqën disa fakte për secilin nga të nominuarit dhe klipi. Për këtë është përkujdesur edhe Drejtori Steven Soderbergh, për të cilin ritmi i shpejtë nuk është i panjohur pasi që në filmat e tij, ai është i njohur për prerje të shpejtë dhe për çka mendohet së është punësuar për të drejtuar ceremoninë e Oskarëve.

Kjo u dëshmua gjatë gjithë mbrëmjes sepse Soderbergh nuk kishte frikë të bënte ndryshime të mëdha në formatin e zakonshëm dhe ai nuk po përpiqej të pretendonte se gjërat ishin normale.

Ndërsa, në Institutin Britanik të Filmit në Londër, turma e rrallë, e ndriçuar me shkëlqimin e fituesve të mundshëm me qendër në Mbretërinë e Bashkuar dukeshin paksa sikur ishin 20 minuta më herët, por pavarësisht audiencës të zvogëluar masivisht që po qëndronin në një hapësirë të mirë, ata kishin disa fjalime pasiononte për historinë e racizmit.

Një ndryshim tjetër ishte se nuk kishte muzikë për të luajtur fituesit për shkak të koordinimit të vështirë më të gjithë fituesit e ndryshëm në të gjithë globin, duke pasuar kështu në një hamendësim se mund të vendosej një rekord botëror për numrin e njerëzve të falënderuar gjatë gjithë ceremonisë.

Ndërkohë, renditja e çmimeve u ndryshua gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme, me regjisorin më të mirë, zakonisht çmimin e parafundit, të dhënë herët, ku vetë Chloe Zhao nga Nomadland e mori atë, duke u bërë vetëm gruaja e dytë që e ka bërë këtë, dhe e para me ngjyrë.

Po ashtu, moment i veçantë ishte edhe Glenn Close duke performuar ‘The Dance Butt’, për muzikën fituese të Oskarit.

Ndërsa moment tjetër është edhe kur aktorja më e mirë në rol dytësor Yuh-jung Youn, i kërkon Brad Pitt që të jetë në filmin e saj të ardhshëm.

Këto ishin vetëm disa nga ndryshimet që u vërejtën mbrëmë gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve Oscar 2021. / KultPlus.com

Të ngjajshme