займ на карту онлайн потребительский кредит

“Para lindjes së diellit” magjia filmike e realizuar me buxhet të vogël

22 Janar, 2020 - 3:50 pm

Me buxhet jo aq të madh, Richard Linklater, Julie Deply dhe Ethan Hawke arritën të krijojnë magji filmike në vitet ’90, shkruan KultPlus.

Bëhet fjalë për filmin e famshëm “Para lindjes së diellit”. Askush nuk e dinte dhe nuk e merrte me mend se si do të përfundonte. ç’do të ndodhte me studentin francez Celine pasi kaloi një natë pasionante nëpër rrugët e Vjenës. Edhe vet kineastët mezi e prisnin momentin e fundit.

Richard Linklater qe shprehur “Kemi qëlluar në një rend kronologjik dhe kemi punuar shumë në skenarin e këtij filmi, sidomos fundjavave”.

“Në një mëngjes kemi mbetur deri në orën 3 të mëngjesit duke rishkuar skenën përfundimtare”.

Ky film është bërë për vetëm 2.5 milionë dollarë, dhe ka debutuar në Festivalin e Filmit në Sundance në vitin 1995.

Ky partneritet (Linklater, Hawke dhe Delpy) ka qenë mjaft i suksesshëm. Ata kanë krijuar edhe filma tjerë dhe kanë dekada miqësie të ndërsjellë. /KultPlus.com

Të ngjajshme