Pas 30-të viteve, Gjakova bëhet me kinema, emërtohet me emrin e Hyrije Hanës

29 Nëntor, 2021 - 10:30 am

Pas 30-të viteve, Gjakova ka rihapë kinemanë, ceremoni kjo që është bërë me rastin e festës së 28 Nëntorit, shkruan KultPlus.

Kinemaja është rihapur te Pallati i Kulturës “Asim Vokshi”, dhe kjo kinema do të mbajë emrin e Hyrije Hanës.

Hyrije Hana njihet si grua që hoqi shumë nga UDB-ja serbe, një prej aktoreve të para të Teatrit Krahinor të Prishtinës.

Ajo ishte edhe spikerja e parë e Radios së posapahur në Prizren, në vitin 1945 dhe më pas edhe në Radio Prishtinë, në vitin 1946.

Ndërkohë, me rastin e rihapjes së kinemasë në Gjakovë, në mbrëmjen e së hënës është shfaqë filmi “Zgjoi” me skenar dhe regji të Blerta Bashollit, film i cili tashmë ka marrë shumë çmime të rëndësishme ndërkombëtare./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme