Për herë të parë film për ilirët, xhirimet kanë filluar në Bosnjë dhe Hercegovinë

12 Korrik, 2021 - 2:23 pm

Me skenar dhe regji të Simon Bogojević Narath kanë filluar xhirimet e filmit artistik të metrazhit të gjatë “Illyricvm”, shkruan KultPlus.

Fatmir Spahiu, njëri nga producentët e filmit ka njoftuar se filmi ka filluar të xhirohet në Bosnjë dhe Hercegovinë, por që xhirimet e këtij projekti do të bëhen edhe në Kroaci dhe Itali.

“Vlen të thuhet që ky është prodhimi i parë kinematografik ku personifikohen ilirët”, ka thënë Spahiu, i cili ka njoftuar edhe për përfshirjen e një kaste të madhe të aktorëve kosovarë, e që janë: Ylber Bardhi, Labeat Bytyçi, Ilir Prapashtica, Dukagjin Podrimja, Kushtrim Hoxha, Armend Smajli, Lulzim Bucolli, Bujar Ahmeti, Rina Krasniqi, Ali Demi, Gani Morina, Selman Lokaj…

Filmi është bashkëprodhim në mes të Kroacisë (Kinorama) Kosovës (Buka) Italisë (LaSarraz) BiH (Pro.ba) dhe Sllovenisë (Forum Ljubljana). Filmi është përkrahur nga këto institucione: Qendra Kinematografike e Kosoves, Hrvatski Audiovizuelni Centar, Slovenski Filmski Centar, FRIULI-VENEZIA GIULIA REGIONAL FUND

VIBA FILM, Euroimages dhe Komuna e Prishtinës, por duke përfshirë edhe kompani të ndryshme.

KultPlus ju sjell edhe pamje nga fillimi i xhirimeve të këtij filmi./ KultPlus.com

Të ngjajshme