Peter Jackson: The Beatles donin ta bënin trilogjinë e ‘Lord of the Rings’

26 Nëntor, 2021 - 6:23 pm

Regjisori i trilogjisë, “Lord of the Rings”, Peter Jackson, ka zbuluar që bendi The Beatles kishte dashur ta realizojë versionin e vet të kësaj serie të romaneve në të 1960-tat.

Jackson, që e solli këtë trilogji në vitet e para të shekullit 21, së fundi e publikoi dokumentarin “The Beatles: Get Back”, që përcjell ditët intensive të grupit legjendar në krijimin e albumit të tyre të fundit bashkë, “Let It Be”.

“Ishte diçka që John [Lennon-i] po e shtynte, dhe J.R.R. Tolkieni ende i kishte të drejtat filmike atëbotë, por nuk i pëlqente ideja që ta bënin The Beatles. Andaj ai e mbyti atë ide”, ka thënë Jackson për People.

“Me shumë gjasë shumë këngë të mira do të dilnin nga albumi filmik”./KultPlus.com

Të ngjajshme