PriFest shpërblen me “Hyjneshën e artë” filmin ‘Zgjoi’ të regjisores Blerta Basholli

29 Gusht, 2021 - 6:50 pm

Sonte po ndahen çmimet e edicionit të 13-të të PriFilm Fest, i cili ka nis më 24 gusht ndërsa përfundon sonte më 29 gusht, shkruan KultPlus.

Çmimi kryesor “Hyjnesha e artë” shkoi për filmin me regji të Blerta Bashollit, ‘Zgjoi’.

Ky ka qenë vlerësimi i Jurisë së kategorisë kryesore garuese, ajo e Filmave Ballkanik të metrazhit të gjatë së kryesuar nga : Matthijs Wouter Knol, Drejtori i Akademisë Europiane të Filmit (European Film Academy), Wilhelm Faber, nga festivali i mirënjohur Berlinale (Berlin International Film Festival) dhe Chris Belloni, filmbërës i dokumentarëve, producent dhe drejtor i International Queer & Migrant Film Festival.

‘Zgjoi’, është i frymëzuar nga historia e vërtetë e Fahrijes (interpretuar nga aktorja Yllka Gashi) nga Krusha e Madhe, e cila në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë, fillon një biznes bujqësor për t’a siguruar mbijetesën e familjes, në një ambient tradicionalisht patriarkal ku ambicia për t’u zhvilluar nuk shihet me sy të mirë.

Kujtojmë se filmi bëri historinë duke rrëmbyer tri çmimet kryesore të Sundance Film Festival: Filmi më i mirë, Regjisorja më i mirë, dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit më të madh të filmit të pavarur në SHBA. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme