Pse ‘Wonka’ është doza e nostalgjisë që ju nevojitet këtë sezon festiv?

5 Dhjetor, 2023 - 6:00 pm

Pothuajse katër muaj që nga publikimi i parë i trailerit dhe dy vjet që kur Timothee Chalamet na dha një vështrim të fshehtë të tij në xhirime, ”Wonka” është pothuajse këtu.

Në krye është Paul King, shkrimtari-regjisori që prezantoi ”Paddington Bear” në një brez të ri – kështu që shpresat janë të mëdha për përshtatjen e tij të fundit. Dhe deri më tani, duket se nuk do të zhgënjehemi.

Ja pse ”Wonka” është vendosur të bëhet një klasik i menjëhershëm që publiku do ta hajë si një çokollatë e shijshme ”Wonka…”

Një histori epike e origjinës

Roal Dahl na prezantoi me pronarin e çuditshëm të fabrikës së çokollatës gjysmë shekulli më parë, dhe që atëherë ai është bërë një ikonë e imagjinatës britanike. Kjo aventurë krejtësisht origjinale eksploron se nga erdhi dhe është i pari që ka vulën e miratimit të pasurive të Dahl!

Ne do të takojmë një Willy Wonka shpresëdhënës, me sy të hapur ndërsa ai mbërrin në qendër të botës së prodhimit të çokollatës, Galleries Gourmet.

Ai nuk ka asgjë tjetër veçse disa monedha në xhep dhe një kapelë ëndrrash – njëra prej të cilave është të hapë dyqanin e tij të çokollatës.

Por në një qytet të pafalshëm, Willy drejton një rrugë vështirësie dhe robërie në një lavanteri aty pranë – drejtuar nga zonja djallëzore Scrubitt.

Gjeniu i tij nuk është i mirëpritur as nga Karteli i çokollatës, i cili nuk do të ndalet para asgjëje për të mbajtur klientelën e tyre për vete!

Megjithatë, falë një mendimi të jashtëzakonshëm (dhe kapelës!), Willy bëhet më i vendosur se kurrë për të përdorur talentin dhe këmbënguljen e tij për të realizuar ëndrrën e tij.

Gati për Chala-maninë?

Marrja e personazhit ikonik me krye kapelë është intelektuali i preferuar i të gjithëve, Timothée Chalamet. Sigurisht për të sjellë zgjuarsinë e tij karakteristike në rol, audienca po përpiqet të shohë se ku do ta çojë ai.

Duke qenë se kjo përrallë vjen përpara librit të dashur të tregimeve, ‘’Wonka’’ e tij është një i ri eksentrik me një frak të vjetër të copëtuar, gati për të bërë emër.

Ai ka vendosur të zbulojë se ndërsa shumica e njerëzve me të cilët ndeshet do të zgjedhin lakminë mbi të mirën, çdo re ka një rreshtim argjendi… gjithçka që ju nevojitet është imagjinata e pastër!

Së bashku me udhëtimin do të jetë Noodle, një jetime e re e zgjuar por cinike, e cila e ka kaluar jetën e saj duke u punuar deri në kockë. E portretizuar nga ylli në rritje Calah Lane, ajo me siguri do të jetë e kripura për ëmbëlsinë e Chalamet.

Meloditë e njohura dhe ëmbëlsirat me çokollatë!

Çfarë është një film festiv pa disa këngë? Gjatë gjithë filmit, audienca do të kënaqet me thirrjet muzikore për përshtatjen fantastike të romanit të Dahl-it të vitit 1971.

Thuhet se i regjistruar në studion ikonë në Abbey Road, Chalamet do të shfaqë talentin e tij vokal me numra të njohur për të gjithë ne.

“Pure Imagination” dhe “The Oompa Loompa Song” mund të dëgjohen në trailera, kështu që do të jetë me interes të dëgjohet se si ata luajnë rolin e tyre.

Dhe së fundi, por sigurisht jo më pak e rëndësishmja, janë ëmbëlsirat me pamje të shijshme që Willy do të jetë i zënë duke shpikur. Si ka mundësi që ushqimi të duket gjithmonë shumë më mirë në ekran?

Prezantuar në botën e mrekullueshme të Wonka-s do të ketë një mori ëmbëlsirash të reja, si Hoverchoc – një kombinim lundrues i çokollatës më të pastër ”Wonka”, marshmallow, karamel (të kripur me lotët e hidhur-ëmbël të një kllouni rus) dhe qershi.

Wonka do të shfaqet në kinema nga e premtja, më 8 dhjetor./KlanKosova/KultPlus.com

Të ngjajshme