QKK fton filmbërësit kosovarë të aplikojnë për Berlinale

12 Tetor, 2017 - 8:30 pm

Qendra Kinematografike e Kosovës fton filmbërësit kosovarë të dërgojnë filmat e tyre në këtë institucion për aplikim në Berlin International Film Fëstival, shkruan KultPlus.

“Ftohen të gjithë filmbërësit kosovarë të cilët kanë interes të aplikojnë në Berlin International Film Festival dhe të cilët i plotësojnë të gjitha kriteret e vendosura nga Berlinale, të dërgojnë filmin në Qendrën Kinematografike të Kosovës. Filmbërësit duhet të kenë filmin e përfunduar apo të jenë në fazat e fundit të përfundimit dhe filmi duhet të jetë në formatin BluRay ose DCP”, thuhet në njoftim.

Njëra nga kushtet kryesore është që filmi të mos jetë shfaqur asnjëherë deri më tani dhe që ka për qëllim premierën në Berlinale. Thirrja vlen vetëm për filmat artistik dhe dokumentar të metrazhit të gjatë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme