Retrospektivë nga Andrey Tarkovskit në kinemanë ‘Jusuf Gërvalla’

17 Korrik, 2017 - 2:41 pm

Pas shfaqjes së filmave do të ketë edhe diskutim të hapur me audiencën rreth temave që trajtojnë filmat, përcjellë KultPlus.

Kinemaja ‘Jusuf Gërvalla’ do të organizojë një retrospektivë të dy prej veprave më të njohura të autorit rus Andrei Tarkovsky, shkruan KultPlus.

Filmat që do të shfaqen janë ‘Stalker’ i cili vjen më datë 21 korrik në ora 16:00 dhe ‘Andrei Rublev’ më 22 korrik në ora 16:00. Pas shfaqjes së filmave do të ketë edhe diskutim të hapur me audiencën rreth temave që trajtojnë filmat.

“Çfarë do të thotë të besosh? Sa është e rëndë barra e besimit në kohën moderne? A mund të fitoj besimi i njeriut, në një botë që nuk beson më në asgjë? Këto janë vetëm disa prej preokupimeve që Tarkovsky i shfaq në Stalker”, thuhet në njoftimin e organizatorëve.

Filmat do të shfaqen me titra shqip dhe hyrja është falas. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme