Rishikim i kulturës: Clint Eastwood hyn në qendër të vëmendjes

9 Janar, 2023 - 4:10 pm

9 janar 1959: Clint Eastwood, aktor dhe regjisor amerikan luan në rolin e tij të parë kryesor.

“Njeriu pa emër” dikur ishte vërtet një burrë i panjohur. Në vitin 1959, Clint Eastwood ishte një aktor 28-vjeçar, i cili kishte luajtur në një sërë episodesh dhe filmash të shfaqjeve televizive, por ende nuk kishte bërë vërtet një bujë.

Gjithçka do të ndryshonte më 9 janar, kur ‘Rawhide’ u shfaq premierë në CBS TV. Audiencat amerikane u prezantuan me Eastwood-in si ramrod Rowdy Yates, një kauboj i shekullit të 19-të. Ata ranë shpejt në dashuri me burrin e pashëm dhe misterioz.

Melodia e temës në hapje është vetë ikonë. 

Rawhide vazhdoi për tetë seri, duke përfunduar në vitin 1965, por ishte suksesi kryesor i ‘Trilogjisë së Dollarëve’ të Sergio Leones që do të çimentonte emrin e Eastwood në histori.

“A Fistful of Dollars” në 1964, “Për disa dollarë më shumë” në 1965 dhe “The Good, the Bad, and the Ugly” në 1966 e bënë Eastwood një yll absolut si Njeriu pa emër.

Karriera e liderit definitiv të western, 92-vjeçari Eastwood ka mbi 60 filma. Për herë të parë në regji nisi me ‘Play Misty for Me’ në vitin 1971.

Eastwood ka qenë jashtëzakonisht i suksesshëm edhe si aktor edhe si regjisor. Ai ka fituar katër çmime Oscar, si për filmin më të mirë ashtu edhe për regjinë më të mirë për “Unforgiven” dhe “Million Dollar Baby”, me 11 nominime gjithsej duke përfshirë ato për filmat e tij “Mystic River”, “Letters from Iwo Jima” dhe “American Sniper”. . 

Vërtet një figurë legjendare në historinë e kinemasë./euronews / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme