‘Rooftop Story’ vlerësohet për anën estetike në festivalin ‘Montreal World Film Festival’ (FOTO)

4 Shtator, 2017 - 10:35 am

Ana estetike e realizimit të filmit “Rooftop Story” është vlerësuar më së shumti nga kritika dhe publiku kanadez.

Ky film, i cili me temën e tij mëton të provokojë publikun, premierën botërore e pati në kuadër të festivalit prestigjioz “Montreal World Film Festival”.

Edicioni i 41-të i festivalit të kategorisë “A” që zuri vend prej datës 24 gusht deri më 4 shtator , në programin “Focus on World Cinema” shfaqi filmin e regjisorit Gazmend Nela, i cili bashkë me dramaturgun Arian Krasniqin e ka shkruar edhe skenarin.

Me këtë rast filmi i tij është bërë i treti me radhë, i mbështetur nga shteti, që pati premierën në Montreal. Njëjtë sikur “Heroi” i Luan Kryeziut, edhe ky është shfaqur në program jogarues, derisa “Eho” i Dren Zherkës ka qenë në garë.

Shikuesit që, sipas Nelës, ishin më shumë kritikë, gazetarë, por edhe dashamirës të filmit, patën rastin të shihnin dramën nga Kosova që flet për humbjen dhe pendimin të shtunën. Në rolet kryesore në këtë film luajnë aktorët Xhevdet Doda, Mona Mustafa e Art Lokaj, shkruan sot Koha Ditore./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme