SAG 2024: Lista e plotë e të nominuarve dhe fituesve

26 Shkurt, 2024 - 4:00 pm

Çmimet SAG u zhvilluan të shtunën në Los Angeles, duke nderuar interpretimet më të mira të aktrimit të vitit në TV dhe film, sipas BBC.

“Oppenheimer” ishte fituesi i natës, duke forcuar statusin e tij si kryesues përpara çmimeve “Oscar” më 10 mars.

Gjithashtu pati çmime edhe për yllin e “The Holdovers”, Da’Vine Joy Randolph dhe Lily Gladstone në “Killers of the Flower Moon”.

Më poshtë vijon lista e fituesve dhe të nominuarve të Çmimit SAG (Screen Actors Guild -Shoqata e aktorëve të ekranit):

Kategoritë e filmave

Aktori më i mirë

FITUES: Cillian Murphy – “Oppenheimer”

Bradley Cooper – “Maestro”

Colman Domingo – “Rustin”

Paul Giamatti – “The Holdovers”

Jeffrey Wright – American Fiction

Aktorja më e mirë

FITUESE: Lily Gladstone – “Killers of the Flower Moon”

Annette Bening – “Nyad”

Carey Mulligan – “Maestro”

Margot Robbie – “Barbie”

Emma Stone – “Poor Things”

Aktori më i mirë dytësor

FITUES: Robert Downey Jr. – “Oppenheimer”

Sterling K. Brown – “American Fiction”

Willem Dafoe – “Poor Things”

Robert De Niro – “Killers of the Flower Moon”

Ryan Gosling – “Barbie”

Aktorja më e mirë në rol dytësor

FITUESE: Da’Vine Joy Randolph – “The Holdovers”

Emily Blunt – “Oppenheimer”

Danielle Brooks – “The Color Purple”

Penélope Cruz – “Ferrari”

Jodie Foster – “Nyad”

Performanca e jashtëzakonshme nga kasta

FITUES: “Oppenheimer”

American Fiction

Barbie

The Color Purple

Killers of the Flower Moon

Kategoritë televizive

Aktori më i mirë në një film televiziv ose serial 

FITUES: Steven Yeun – “Beef”

Matt Bomer – “Fellow Travelers”

Jon Hamm – “Fargo”

David Oyelowo – “Lawmen: Bass Reeves”

Tony Shalhoub – “Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie”

Aktorja më e mirë në një film televiziv ose serial 

FITUES: Ali Wong – “Beef”

Uzo Aduba – “Painkiller”

Kathryn Hahn – “Tiny Beautiful Things”

Brie Larson – “Lessons in Chemistry”

Bel Powley – “A Small Light”

Aktori më i mirë në një serial dramatik

FITUES: Pedro Pascal – “The Last of Us”

Brian Cox – “Succession”

Billy Crudup – “The Morning Show”

Kieran Culkin – “Succession”

Matthew Macfadyen – “Succession”

Aktorja më e mirë në një serial dramatik

FITUESE: Elizabeth Debicki – “The Crown”

Jennifer Aniston – “The Morning Show”

Bella Ramsey – “The Last of Us”

Keri Russell – “The Diplomat”

Sarah Snook – “Succession”

Aktori më i mirë në një serial komedi

FITUES: Jeremy Allen White – “The Bear”

Brett Goldstein – “Ted Lasso”

Bill Hader – “Barry”

Ebon Moss-Bachrach – “Bear”

Jason Sudeikis – “Ted Lasso”

Aktorja më e mirë në një serial komedi

FITUESE: Ayo Edebiri – “Bear”

Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel”

Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel”

Quinta Brunson – “Abbott Elementary”

Hannah Waddingham – “Ted Lasso”. / atsh / KultPlus.com

Të ngjajshme