Sean Penn në Ukrainë për të filmuar dokumentar mbi pushtimin rus

25 Shkurt, 2022 - 12:00 pm

Aktori Sean Penn është në terren në Ukrainë, duke bërë një dokumentar për sulmin rus, konfirmuan sot nga Vice Studios për revistën Variety, pasi Rusia filloi një sulm në shkallë të plotë ndaj fqinjit të saj.

Ylli fitues i çmimit Oscar dhe aktivisti humanitar, për një kohë të gjatë u shfaq në një konferencë shtypi nga qeveria ukrainase në Kiev sot, duke dëgjuar zyrtarët e qeverisë duke folur për krizën që shumë liderë botërorë po e quajnë konfliktin më të keq në Evropë që nga viti 1945.

Penn vizitoi më parë Ukrainën në nëntor të vitit 2021 për të hulumtuar rreth filmit. Vizitat e tij me ushtrinë ukrainase u dokumentuan nga shërbimi i shtypit i operacionit të forcave të përbashkëta ukrainase, i cili postoi foto të takimeve në rrjetet sociale në atë kohë.

Sipas Newsweek, Penn mbërriti në Kiev në fillim të kësaj jave dhe u takua me zëvendëskryeministren Iryna Vereshchuk, si dhe me gazetarë vendas dhe anëtarë të ushtrisë.

Zyra e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, lëshoi ​​një deklaratë përmes ambasadës ukrainase, në lavdërim të aktorit dhe regjisorit, i cili “erdhi posaçërisht në Kiev për të regjistruar të gjitha ngjarjet që po ndodhin aktualisht në Ukrainë dhe për t’i treguar botës të vërtetën për pushtimin e vendit tonë nga Rusia”.

“Sean Penn është ndër ata që e mbështesin Ukrainën sot në Ukrainë. Vendi ynë i është mirënjohës për një shfaqje të tillë guximi dhe ndershmërie”, thuhet në deklaratën e përkthyer.

Aty gjithashtu thuhet se Penn “po demonstron trimërinë që u ka munguar shumë të tjerëve, në veçanti disa politikanëve perëndimorë. Sa më shumë njerëz të tillë – miq të vërtetë të Ukrainës, që mbështesin luftën për liri – aq më shpejt mund ta ndalojmë këtë pushtim të tmerrshëm nga Rusia”.

Kjo nuk është hera e parë që artisti e vendos veten në qendër të një krize. Aktori 61-vjeçar drejtoi dokumentarin e vitit 2020 të Discovery Plus, ‘Citizen Penn’, rreth procesit të krijimit të Përpjekjes së Ndihmës së Organizuar nga Komuniteti, ose Core, jofitimprurëse, pas tërmeteve shkatërruese në Haiti në vitin 2010. Core gjithashtu ndihmoi në vendosjen e ekipeve për testime dhe vaksinim për COVID-19 gjatë pandemisë.

Në janar të vitit 2016, Penn publikoi një intervistë ekskluzive – dhe shumë të diskutueshme – me mbretin meksikan të drogës, Joaquín “El Chapo” Guzmán, në revistën Rolling Stone; Udhëtimi i fshehtë i Penn për ta vizituar liderin e kartelit Sinaloan, i cili u arratis nga burgu në vitin 2015, kontribuoi në arrestimin e tij nga autoritetet meksikane.

Artisti më vonë tha se kishte ndjerë “keqardhje të tmerrshme” që intervista dhe artikulli i tij prej 10 mijë fjalësh nuk e arritën qëllimin e vërtetë të ndryshimit të bisedës për luftën kundër drogës./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme