Seria franko-belge Asterix sivjet shënon 60-vjetorin

18 Qershor, 2019 - 1:30 pm

Në vitin 1959, Galet e pamposhtur Asterix dhe Obelix u shfaqën për herë të parë në numrin e parë të revistës Pilote, me skenar të krijuar nga René Goscinny dhe vizatimet e Albert Uderzo, transmeton KultPlus.

Për të festuar ditëlindjen e 60-të te paraqitjes së karaktereve të serisë Asterix, Monnaie de Paris do të stampoj për herë të parë në një monedhë prej 2 euro, figuren e Asterix-it, si dhe një seri tjetër monedhash me figurat e Asterix, Obelix, Idéfix dhe personazheve të tjera nga seritë komike.

Për këtë seri, secila pjesë do të përfaqësojë një karakter në evolucionin e tij stilistik nga çështjet e para në revistën Pilot deri sot. Seritë komiko-satire ndjekin aventurat e një fshati Gal, pasi i rezistojnë okupimit romak, i zhvendosur në vitet 50 p.e.s.

Rezistencën e tyre ata e bëjnë me anë të një ilaç magjik, të përgatitur nga Panoramix-i i tyre druid (i quajtur “Getafix” në përkthimet angleze), i cili përkohësisht i jep fuqinë mbinjerëzore atij që e pi lëngun magjik. Protagonistët, titulli, emri i Asterix-it dhe shokut të tij Obelix, kanë aventura të ndryshme. Mbarimi “-ix” i të dy emrave (si dhe të gjithë emrat tjerë pseudo-Gal “-ix” në seri) aludon në sufiksin “-rix” (që do të thotë “mbreti”) i pranishëm në emrat e shumë Galeve të vërtetë, udhëheqësit si Vercingetorix, Orgetorix dhe Dumnorix. Në shumë nga historitë, ata udhëtojnë në vende të huaja, edhe pse tregime të tjera janë vendosur në dhe rreth fshatit të tyre. Për pjesën më të madhe të historisë së serisë (Vëllimet 4 deri në 29), paraqiten skenat brenda dhe jashtë fshatit Gal, në vendosjen e personazheve kryesor, në plotë situata me elemente historike nga e kaluara, të mbushura me humor dhe satirë.

Seritë Asterix, janë komeditë më të njohura franko-belge në botë, duke u përkthyer në 111 gjuhë të botës, dhe veçanti e përkthimeve janë përkthimet në dialekte. Suksesi i serisë ka sjellë adaptimin e librave në 13 filma: nëntë animacione dhe katër shfaqje skenike (një prej të cilave, Asterix & Obelix: Misioni Kleopatra, ishte një sukses i madh në Francë). Ka pasur gjithashtu një sërë lojrash të bazuara në karaktere dhe një emertim parku afër Parisit, Parc Asterix.

Gjithashtu edhe sateliti hapsinor i parë francez, Asterix, i nisur në vitin 1965, u emertua sipas karakterit te serive. Që nga viti 2017, 370 milionë kopje të librave Asterix janë shitur në mbarë botën, ku bashkë-krijuesit René Goscinny dhe Albert Uderzo, renditën si autorët më të shitur të Francës jashtë vendit. Ekranizimi i serise Asterix, në kinemanë franceze vie me titujt “Asterix & Obelix:Take on Caesar (1999)”,”Asterix & Obelix: Mission Cleopatre (2002)”, ” Asterix and the Vikings (2006)”, “Asterix at the Olympic Games (2008)”, “Asterix and Obelix: God Save Britannia (2012)”, ku kasti i aktoreve përbëhej nga emrat më të njohur të kinematografisë, si: Gérard Depardieu, Christian Clavier,Alain Delon, Letita Casta, Roberto Benigni, Gottfried John, Catherine Deneuve, Charlotte Le Bon, Benoît Poelvoorde etj./VisarShabani/KultPlus/

Të fundit

Të ngjajshme