займ на карту онлайн потребительский кредит

Shpaloset programi garues i dokumentarëve PriDocs në PriFest

21 Qershor, 2018 - 7:35 pm

Sikur në edicionet e kaluara edhe edicioni i sivjetëm i PriFest sjell të gjitha ngjyrat e filmit dokumentar, përmes një programi filmash që kalon nga Anglia, Gjermania, Spanja, Turqia, Belgjika, Tunizia e deri tek Ekuadori dhe SHBA. 1 Premiere Ndërkombëtare,1 Europiane dhe 3 Regjionale,ndër tjerash, përbën programin e PriDocs edicionin e 10-të të PriFest-it, që mbahet nga 17-22 Korrik në Prishtinë.

Filmat dokumentarë në këtë program premtojnë të zgjerojnë horizontet e audiencës së festivalit me tematika sociale që nisin nga lufta, politika dhe armët e deri tek mbrojtja e ambientit e dashuria, si nocione që thyejnë kufijtë dhe barrierat e shteteve. Me këtë shumëllojshmëri temash, ky program pritet të sjell me të vërtetë shumë filma të veçantë, në mesin e tyre edhe dokumentarin “Mr.Gay Syria” nga Turqia, i cili shënoi suksese si fitues i çmimit kryesor për film dokumetar në Chicago International Film Festival si dhe në Sarajevo Film
Festival.

Një dokumentar i jashtëzakonshëm i regjisores Ayşe Toprak, “Mr.Gay Syria”,trajton një kritikë delikate ndaj autoriteteve dhe burokracive të mëdha që kontribojnë në margjinalizimin e mëtejshëm të qytetarëve të saj. Për më shumtë, filmi transmeton gëzimet dhe betejat e një komuniteti shumë të keqinterpretuar dhe e bën këtë me humor, zemër dhe dhembshuri.

Po aq i rëndësishëm sa dokumentari i lartpërmendur është edhe filmi “Man Made” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që në këtë edicion të PriFest do të ketë premierën e tij ndërkombëtare.

Lista e plotë e dokumentarëve që do të shfaqen në këtë program:
1. Arcadia (Britani e Madhe), Premierë Kosovare,
2. The last tape (Gjermani), Premierë Kosovare,
3. The unity of Birds (Spanjë, Argjentinë), Premierë Regjionale,
4. Mr. Gay Syria (Turqi), Premierë Kosovare,
5. Upon the Shadow (Tunizi), Premierë Kosovare,
6. Burkinabè Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso (SHBA, Bullgari,
Burkina Faso), Premierë Regjionale,
7. Nothing is Forgiven (Belgjikë), Premierë Regjionale,
8. The Kitman (Ekuador), Premierë Evropiane,
9. Man Made (SHBA), Premierë Ndërkombëtare.

Audienca e PriFestkëtë vit nga data 17-22 Korrik, do të mund të përcjellë filma në hapësirat e Teatrit Kombëtar (dy salla), Kinemanë nën qiellin e hapur te Sheshi “Zahir Pajaziti” si dhe në hapësirën tonë më të re, “Kino Armata”.

Më shumë të dhëna sa i përket shitjes së biletave do të bëhen të ditura më vonë. Gjithashtu, sikur në edicionet e kaluara, edhe sivjet PriFest ofron mundësinë e blerjes së kartelave “All in One”, të cilat kushtojnë 10 euro dhe mundësojnë përcjelljen e të gjitha filmave të festivalit. Për të marrë këtë kartelë mund të na shkruani në info@prifilmfest.org apo të thirrni në zyrën e festivalit ( +38343714944)

Në javët në vazhdim, festivali më i madh në vend do t’i bëjë të ditura edhe befasitë tjera, andaj ju ftojmë që të rezervoni datat dhe të përgatiteni për një javë plot filma, debate dhe aktivitete tjera që do t’i japin kryeqytetit, Prishtinës, një freski tërësisht unike në mes të verës.

Të ngjajshme