‘Succession’ dhe ‘Squid Game’ do të përballen për çmimin kryesor në ‘Emmy’

13 Korrik, 2022 - 1:37 pm

“Succession”, seriali i HBO që flet për një mashtrues mediatik mongol dhe familjen e tij, mblodhi 25 nominime për Emmy të martën, duke përfshirë një për çmimin prestigjioz të dramës më të mirë, transmeton KultPlus.

Ai do të përballet me thrillerin e Koresë së Jugut të Netflix Inc “Squid Game”, shfaqja e parë në gjuhën jo-angleze që është nominuar për një Emmy.

“Squid Game” tregon historinë e konkurrentëve të ngecur në para, të cilët konkurrojnë për çmime, ndonjëherë me pasoja fatale.

Hiti fantastiko-shkencor i Netflix “Stranger Things” dhe “Euphoria” i HBO-së, rreth adoleshentëve që lundrojnë në seks, drogë dhe media sociale, gjithashtu u nominuan për trofeun e dramës në çmimet më të larta të televizionit.

Seriali Feel-good “Ted Lasso” do të mbrojë titullin e tij si komedia më e mirë, një nga 20 nominimet e shfaqjes. Historia e peshkut jashtë ujit nga Apple TV+ (AAPL.O) do të konkurrojë kundër “Hacks”, “Only Murders in the Building” dhe “The Marvelous Mrs. Maisel”, ndër të tjera.

Ylli i “Lasso” Hannah Waddingham, e cila fitoi çmimin Emmy për aktoren dytësore vitin e kaluar, tha se ishte e tronditur nga nominimi i saj i dytë sepse mendoi: “Kam pasur momentin tim”.

“Është një moment paksa magjik për të gjithë ne”, tha ajo për kastin e spektaklit.

“The White Lotus” i HBO-së, që flet për pushuesit dhe stafin në një resort të mrekullueshëm buzë oqeanit, siguroi 20 nominime dhe shënoi një vend në fushën e serive më të mira të kufizuara.

Fituesit e çmimeve Emmy do të shpallen më 12 shtator.

CEO i Akademisë së Televizionit, Frank Scherma tha se grupi mori një numër rekord aplikimesh këtë vit, një shenjë se prodhimi po lulëzonte pas mbylljeve gjatë pandemisë COVID-19.

Shfaqjet televizive transmetuese dominuan nominimet, duke vazhduar një trend teksa audienca dynden drejt shikimit në internet. HBO dhe HBO Max morën gjithsej 140 nominime. Netflix shënoi 105./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme